Na plaży w Calais we Francji znaleziono dziesięć grindwali. Tylko trzy z nich udało się uratować. Zostały bezpiecznie przetransportowane do wody.

Francja - Dziesięć waleni na na plaży w Calais, tylko 3 uratowano -1

Niezwykłego odkrycia dokonała kobieta podczas porannego spaceru po plaży w Calais w poniedziałek (2.11). Jej oczom ukazały się około 4-metrowe cielska dziesięciu grindwali długopłetwych, należących do rodziny delfinowatych.

Francja - Dziesięć waleni na na plaży w Calais, tylko 3 uratowano -3Zanim ratownicy dotarli na miejsce sześć z nich już nie żyło. Udało się uratować tylko trzy walenie. Jeden zdechł podczas próby transportu do wody.

Francja - Dziesięć waleni na na plaży w Calais, tylko 3 uratowano -2

Rodzinna mogiła

Prezes organizacji zajmującej się ssakami morskimi w północnej Francji Jacky Karpouzopoulos stwierdził, że grindwale prawdopodobnie pochodziły z jednej rodziny i mogły zostać wyrzucone przez morze w niedzielę wieczorem.

– Przede wszystkim możemy potwierdzić, że wśród nich znajduje się martwy duży dominujący samiec oraz martwa samica w tym samym wieku. Sądzę, że zwierzęta te zdechły podczas migracji jeszcze w morzu i cała grupa zdryfowała w tym samym czasie. Wczoraj wieczorem fala wyrzuciła je na plażę – powiedział Karpouzopoulos, dodając, że coś takiego wydarzyło się w regionie Nord-Pas-de-Calais po raz pierwszy.

Takiej liczby grindwali wyrzuconych jednocześnie na plażę nie widziano od 30 lat.

Dla nauki

Walenie, którym nie udało się przetrwać, zostały zabrane do Uniwersytetu w Liege w Belgii, gdzie będą poddane badaniom. Dzięki nim naukowcy zdobędą nowe informacje na temat ich żywienia i życia w morzu.

0 0 votes
Article Rating