Brytyjskie media donoszą o eksperymencie, który przeprowadzono w parku wodnym we Francji. 14-letni ssak nauczył się mówić „Hello„. Powtarza też imię treserki i liczy do trzech.

Podwodne zdolności komunikacyjne tych zwierząt są dobrze udokumentowane. Ale po raz pierwszy uczonym udało się skłonić je do naśladowania ludzkich dźwięków. Nie jest to łatwe, ponieważ orka nie posiada strun głosowych. Słowa jakie wypowiada, są wynikiem zmiany ciśnienia powietrza wydmuchiwanego przez otwór nosowy.

Zwierzęta te znakomicie komunikują się ze sobą. Na wolności żyją w grupach, które posiadają własne dialekty i używają charakterystycznych dla siebie dźwięków. Odbierane są nawet w promieniu 100 kilometrów.

Uczeni podkreślają, że orka we francuskim parku jedynie powtarza słowa. Nie można tego nazwać komunikacją z człowiekiem. Reaguje na komendy, za co otrzymuje nagrodę w postaci kawałka ryby. Eksperyment ten dowodzi jednak o niezwykłej inteligencji tych zwierząt i nie wyklucza, że w przyszłości głębsza komunikacja miedzy gatunkami będzie możliwa.

 

 

 

 

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating