Statek pasażerskiThe Wonder of the Seas” odbył swoją pierwszą próbę na otwartych wodach. Liniowiec wybudowany w stoczni we francuskim Saint-Nazaire może zabrać na pokład 9288 osób. To największy statek pasażerski na świecie.

Pierwsze próby na otwartych wodach są niezbędne przed dostarczeniem liniowca do floty amerykańsko-norweskiego operatora Royal Caribbean.

„Cud mórz” – największy statek pasażerski na świecie

„The Wonder of the Seas”, czyli „Cud mórz”, ma długość 362 m, co odpowiada aż trzem boiskom do piłki nożnej, oraz 66 m szerokości.

Na pokład może zabrać, zgodnie z arkuszem technicznym opublikowanym przez producenta, 6988 pasażerów i 2300 członków załogi. Łącznie chodzi zatem o 9288 osób. Pod tym względem jest to największy statek na świecie.

Portem macierzystym „The Wonder of the Seas” będzie Szanghaj. Pierwszy rejs, na który sprzedawane są już bilety, zaplanowano do Japonii w marcu 2022 roku.

Na pokładzie liniowca pasażerowie będą mogli skorzystać z atrakcji godnych parku rozrywki, od symulatora surfingu przez baseny o głębokości 5,4 m po 24-metrową ścianę do wspinaczki. Na posiłek lub drinka podróżni będą mogli wybrać się do jednego z 35 barów i 20 restauracji.

Zamówienia stoczni Chantiers de Saint-Nazaire

Pomimo spadku aktywności linii wycieczkowych w 2020 roku portfel zamówień stoczni Chantiers de Saint-Nazaire nie został zmniejszony. Do 2025 roku stocznia ma dostarczyć sześć liniowców.

Oprócz cywilnych zamówień stocznia buduje cztery wojskowe statki zaopatrzeniowe, których dostawa zaplanowana jest na 2028 rok. Prawdziwym problemem dla stoczni Saint-Nazaire nie są dziś zamówienia, ale znalezienie wykwalifikowanego personelu – podkreślają stoczniowcy.

 

 

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating