Nauczyciel historii padł w piątek 16 października ofiarą zabójstwa niedaleko Paryża (Conflans-Sainte-Honorine) – napastnik odciął mu głowę nożem i został zastrzelony przez policję. Prokuratura antyterrorystyczna wszczęła śledztwo w sprawie „zabójstwa w związku z działaniem terrorystycznym„.

Jak informuje agencja Reuters, świadkowie zdarzenia słyszeli, jak napastnik krzyczy: „Allah akbar„.

Śledztwo dotyczy „zabójstwa w związku z działaniem terrorystycznym” – poinformowała prokuratura. Ofiarą był nauczyciel ze szkoły średniej.

Do zdarzenia doszło około godziny 17:00 w pobliżu szkoły. Miejscowi policjanci zostali wezwani z powodu kręcącego się podejrzanego mężczyzny. W odległości 200 metrów odnaleziono ofiarę.

Policja próbowała zatrzymać mężczyznę z białą bronią i poważnie go zraniła z broni palnej. Według telewizji BFM napastnik zmarł.

Zmarły podejrzany o terroryzm został opisany jako 18-latek, który urodził się w Moskwie, mieszkał wcześniej w Czeczenii i miał powiązania ze szkołą.

Policja odgrodziła teren, gdyż obawiała się, że sprawca miał na sobie pas szahida.

Nauczyciel miał ostatnio prowadzić lekcję na temat wolności słowa i podczas niej pokazać swoim podopiecznym karykaturę Mahometa.

Przebywający w Maroku minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin natychmiast wrócił do Paryża i jest w kontakcie z premierem i prezydentem.

 

Zdarzenie miało miejsce zaledwie godzinę po samym szczycie oddziaływań, o którym wczoraj pisałem.

Słabe oddziaływania magnetyczne wystąpią między 16-18 października, z silnym ale krótkim szczytem 17 października

 

Aktualizacja 17.10.2020 r.

Francuskie źródła prokuratorskie potwierdziły, że zabójcą nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine jest 18-letni uczeń tego liceum, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego – podała agencja AFP. Policja zatrzymała pięć kolejnych osób w związku ze sprawą. Sprawca został zastrzelony podczas próby zatrzymania.

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek około godziny 17 w pobliżu liceum w Conflans-Sainte-Honorine w departamencie Yvelines na zachodnich przedmieściach Paryża. Napastnik „z białą bronią”, którego personaliów nie ujawniono, został raniony z broni palnej przez wezwanych na miejsce policjantów. W wyniku odniesionych ran zmarł. Wcześniej zamordował miejscowego nauczyciela, odcinając mu głowę. Zabity mężczyzna został znaleziony około 200 metrów od szkoły.

Policja, która przybyła na miejsce zdarzenia, odgrodziła teren w obawie, że napastnik może mieć na sobie pas szahida, wypełniony materiałami wybuchowymi. Jak twierdzili świadkowie zdarzenia, zabójca miał krzyczeć „Allahu Akbar” („Bóg jest wielki”) – podała Agencja Reutera, powołując się na źródła policyjne. Rzecznik policji oficjalnie zastrzegł, że informacja ta nie jest zweryfikowana.

 

Pięć osób zatrzymanych

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie „zabójstwa na tle terrorystycznym”. W sobotę źródła prokuratorskie potwierdziły, że zabójcą nauczyciela jest 18-letni uczeń tego liceum, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego – podała francuska agencja AFP. Policja zatrzymała pięć kolejnych osób w związku ze sprawą.

Łącznie w rękach policji jest już dziewięć osób, powiązanych z brutalnym morderstwem. W nocy z piątku na sobotę zatrzymano cztery osoby, w tym nieletnią. Według źródeł policyjnych osoby te pochodzą z kręgu rodzinnego zabójcy.

Wcześniej agencja Reutera – powołując się na telewizję BFMTV- poinformowała, że napastnikiem jest 18-latek urodzony w Moskwie. Dziennik „Le Monde” przekazał, że znaleziony przy nim dokument tożsamości wskazuje na pochodzenie czeczeńskie.

Nauczyciel prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazywał podczas nich karykatury Mahometa. Zabójstwo wstrząsnęło i zaszokowało całą Francję.

 

„Barbarzyństwo u bram Paryża”

Atak komentują francuskie media.

Dziennik „Le Figaro” informuje, że był to już 33. terrorystyczny atak we Francji od 2017 roku. „Barbarzyństwo u bram Paryża stanowi zagrożenie, które obezwładnia Francję” – komentuje gazeta.

Zastępca redaktora naczelnego „Paris Match” Regis Le Sommier nazwał zabójstwo barbarzyństwem, wskazując, że wprawdzie nadzór służb nad osobami powiązanymi z terrorystami się poprawia, ale obecna wojna terrorystów ze społeczeństwem polega na tym, że „każdy łapie za jakąkolwiek broń i uderza w miastach i na przedmieściach”.

 

„Republika jest atakowana”

Przebywający w Maroku minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin natychmiast wrócił do Paryża i – jak poinformowano – jest w kontakcie z premierem i prezydentem.

Według Reutera prezydent Emmanuel Macron i minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer pojawili się na miejscu zdarzenia. – To Republika jest atakowana – powiedział minister Blanquer. Deputowany z sąsiedniego departamentu Dolina Oise Aurelien Tache skomentował: – Szok i uczucie strachu towarzyszy nam wszystkim.

– Jeden z naszych obywateli został zamordowany, ponieważ uczył swoich uczniów wolności słowa, aby wierzyć lub nie wierzyć. Nasz rodak padł ofiarą islamistycznego ataku terrorystycznego – powiedział Macron.

Do ataku odniósł się były prezydent Francois Hollande. „Po potwornym zabójstwie nauczyciela szkoły ponownie stają się celem islamistycznego terroryzmu. W obliczu barbarzyństwa musimy być zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – wezwał na Twitterze.

 

Atak przed dawną siedzibą „Charlie Hebdo”

Do zabójstwa doszło trzy tygodnie po ataku nożem rzeźnickim dokonanym przez 18-letniego Pakistańczyka Hassana H. na dwóch pracowników agencji informacyjnej Premieres Lignes przed budynkiem przy ulicy Nicolas Appert w Paryżu, gdzie mieściła się wcześniej redakcja pisma „Charlie Hebdo”. Redakcja ta przed laty opublikowała karykatury Mahometa.

Satyryczny tygodnik przeniósł się jednak pod nowy adres, utrzymywany obecnie w tajemnicy, po atakach terrorystycznych ze stycznia 2015 roku, kiedy to dżihadyści dokonali masakry bronią maszynową w siedzibie redakcji. Zginęło wówczas 12 osób, w tym główni rysownicy gazety.

 

 

Źródło, źródło2: PAP, https://www.dailymail.co.uk/news/article-8848509/Gunman-shouting-Allahu-Akbar-BEHEADS-man-northern-Paris-shot-police.html
5 1 vote
Article Rating