32-letni Francuz Francois Gissy pobił światowy rekord prędkości na rowerze. Na torze na Francuskiej Riwierze, jadąc specjalnym rowerem z napędem rakietowym, osiągnął zawrotną prędkość 333 kilometrów na godzinę! Ścigające się z nim Ferrari zostawił daleko w tyle…

Francja - Pobity został rekord prędkości jazdy na rowerze 1

Rekord pobity został na torze wyścigowym w Castellet na Francuskiej Riwierze. Francois Gissy wyjaśnił, że było to możliwe dzięki specjalnie skonstruowanemu dla niego rowerowi, który – podobnie jak rakiety – napędzany jest bardzo skoncentrowanym nadtlenkiem wodoru.

Francja - Pobity został rekord prędkości jazdy na rowerze 2

Przed próbą 32-latka sprawdzono, czy na torze nic nie leży, bo najechanie nawet na niewielki przedmiot mogłoby spowodować wzbicie się „odrzutowego roweru” w powietrze i utratę panowania nad nim. Dodatkowo, by zapobiec oderwaniu się roweru od nawierzchni toru, śmiałek bił rekord w pozycji leżącej.

Francuz ogłosił już w nadsekwańskich mediach, że zamierza w przyszłości pobić jeszcze jeden rekord: chce w ciągu dwóch sekund rozwinąć na „odrzutowym rowerze” prędkość 400 kilometrów na godzinę. Zapewnia, że ma już niezbędny silnik – trzeba tylko… skonstruować rower, który wytrzyma to astronomiczne przyspieszenie.

Źródło: PAP, rmf24

Francja, Francois Gissy, światowy rekord prędkości na rowerze, Francuska Riwiera, napęd rakietowy, France, Francois Gissy, the world speed record on a bicycle, French Riviera, rocket propulsion.
0 0 votes
Article Rating