Problem z olbrzymim waleniem na Francuskiej Riwierze. Fale wyrzuciły na brzeg nieżywego finwala, którego długość sięga prawie 20 metrów. Żandarmeria ma twardy orzech do zgryzienia – ostrzega, że usuniecie olbrzyma z plaży będzie bardzo skomplikowane.

Ciało finwala na plaży /Twitter/ France Bleu Provence /

Ciało finwala na plaży /Twitter/ France Bleu Provence /

Finwal to jedno z największych zwierząt na świecie. Waleń, który został wyrzucony przez fale Morza Śródziemnego na plażę w Saintes-Marie-de-la-Mer niedaleko Marsylii – prawdopodobnie po kolizji z dużym statkiem – waży ponad 15 ton. Plażę oblegają turyści, którzy są zaintrygowani wielkimi rozmiarami zwierzęcia.

Pozostawienie tam wieloryba jest jednak niemożliwe ze względów sanitarnych. Rozkładający się waleń stałby się siedliskiem bakterii.

Francuska żandarmeria rozważa dwa sposoby rozwiązania problemu. Albo martwe zwierzę zostanie odholowane na pełne morze i wysadzone tam w powietrze, albo zostanie usunięte z plaży przy pomocy dźwigu. Może to jednak potrwać kilka dni, bo operacja będzie skomplikowana i kosztowna – tym bardziej, że warunki atmosferyczne znacznie się pogorszyły. Kiedy finwal został wyrzucony na brzeg, pogoda była słoneczna. Teraz na Francuskiej Riwierze zaczęło mocno wiać, zapowiadany jest duży sztorm.

 

Źródło: rmf24
martwy waleń, finwal, Francja, Francuska Riwiera, brzeg.
dead whale, fin, France, French Riviera coast.
0 0 votes
Article Rating