Plażowicze odpoczywający na południowym wybrzeżu Francji obawiają się wchodzić do wody. Wszystko z powodu ryb, które podgryzają ich ciała.

W wodach południowego wybrzeża Francji żyją ryby, które mogą być niebezpieczne.

– Zostałem pogryziony przez mięsożerne ryby. Kiedy wyszedłem z wody, zobaczyłem, jak krew spływa mi po nodze – mówił jeden z turystów z Paryża.

Przypadki takich zdarzeń zgłaszano przede wszystkim w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Najwięcej pochodzi z departamentu Var. Według lokalnych mediów co najmniej cztery osoby zostały mocnej ugryzione. Z kolei w departamencie Aude ryby zaatakowały trzy osoby.

– Rozmawiałem z przyjacielem, stojąc w wodzie i nagle poczułem ugryzienie, coś jak porażenie prądem. Ale nie stało się nic złego, nie krwawiłem – opisywał jeden z plażowiczów.

– To nic poważnego, po prostu straciłem trochę skóry. To trochę przerażające, kiedy nie wiesz, co dzieje się pod wodą. Ale hej, to nie „Szczęki” – śmiał się inny.

Oblada (Oblada melanura) (Alberto Romeo (CC BY 3.0))

Ryby żarłoki?

Jednymi z ryb podgryzających plażowiczów są oblady (Oblada melanura). Występują we wschodnim Oceanie Atlantyckim, Zatoce Biskajskiej i Morzu Śródziemnym na głębokości do 30 metrów.

Ryby te mają owalne ciało i dość mały otwór gębowy. Na przodzie szczęki mają zęby tnące, zaś po bokach stożkowe. Są srebrzyste, wyróżniają je czarna plama w jasnej obwódce na trzonie ogonowym.

Kolejne podgryzające ryby to rogatnice (Balistes capriscus). Spotkać je można między innymi w Kanale La Manche. Jak tłumaczył Pascal Romans z obserwatorium oceanicznego w Banyuls-sur-Mer, nie jest to obcy, inwazyjny gatunek.

– To ryba ciekawa, terytorialna i temperamentna. Nie boi się ludzi: jeśli jej przeszkadzamy, atakuje, a jeśli poluje, to na wszystko – mówił.

Rogatnice są owalne i mierzą około 60 centymetrów. Mają spory otwór gębowy wyposażony w zęby – 14 na górze i osiem na dole – które pozwalają im rozgniatać skorupy mięczaków i krabów.

Rogatnica (Balistes capriscus) (Diego Delso (CC BY-SA 4.0))

W rzeczywistości plażowiczów mogą podgryzać nie tylko te gatunki ryb.

– Znajdujemy się w żywym środowisku, z gatunkami, które mają broń do obrony – meduzy parzą, jeżowce mają kolce, a niektóre ryby mogą gryźć. To część śródziemnomorskiego życia.

 

 

ŹródłoENEX, france3-regions.francetvinfo.fr
0 0 votes
Article Rating