Co najmniej 132 osób zginęło, a 352 jest rannych – to najnowszy bilans serii piątkowych zamachów w Paryżu podawany przez francuską policję. W piątek doszło do kilku ataków terrorystycznych, w tym jednego zamachu samobójczego. Po północy rozpoczął się szturm na salę koncertową Le Bataclan, gdzie zamachowcy przetrzymywali zakładników. Francuska telewizja BFM TV podaje, że szturm się zakończył, antyterroryści zabili dwóch napastników.

Francja - Eksplozje w Paryżu

89 osób zginęło w sali koncertowej Le Bataclan w Paryżu, gdzie antyterroryści przeprowadzili szturm – podają francuskie źródła policyjne. Wcześniej zabarykadowało się tam kilku zamachowców. Policja podała, że zabitych zostało dwóch terrorystów. W piątek w Paryżu doszło do serii ataków terrorystycznych, w tym jednego zamachu samobójczego.

Francja - Eksplozje w Paryżu -2

01:27

Terroryści, którzy napadli na salę koncertową Bataclan w Paryżu i wzięli tam zakładników, wznosili okrzyki „Allah Akbar” (arab. „Bóg jest wielki”) – wynika z relacji świadków. Policja przypuściła szturm na salę, w której w piątek wieczorem odbywał się koncert rockowy. Szturm się zakończył, potem źródła policyjne podały, że zginęło tam około setki osób.

01:16

Około 100 zabitych w sali koncertowej Bataclan w Paryżu – źródła policyjne.

00:53

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi nazwali barbarzyństwem serię ataków terrorystycznych w Paryżu, w których zginęły w piątek dziesiątki ludzi. Na sobotę w Rzymie zwołano nadzwyczajne posiedzenie włoskiego komitetu bezpieczeństwa.

– Śledzę z niepokojem i wielkim bólem barbarzyńskie ataki terrorystyczne – podkreślił Mattarella. Dodał, że kilka miesięcy po styczniowych zamachach w Paryżu „terroryzm znów otworzył głęboką ranę w sercu Francji, wolności i demokracji”.

Naród francuski – stwierdził prezydent Włoch – znów pada ofiarą „ślepej i zabójczej furii terroryzmu”. Premier Renzi napisał zaś w reakcji na ataki: „Włochy opłakują ofiary z Paryża i łączą się w bólu z francuskimi braćmi. Europa ugodzona w serce będzie umiała zareagować na barbarzyństwo”.

 

Obraz na żywo

00:51

Ze względu na serię zamachów w Paryżu niemiecka drużyna piłkarska ponad półtorej godziny po zakończeniu meczu nadal przebywa na stadionie – podała agencja dpa. Piłkarze, trener reprezentacji Joachim Loew, opiekunowie kadry oraz dziennikarze znajdują się nadal w szatni w podziemiach stadionu Stade de France.

Jak pisze dpa, niemiecka delegacja wbrew wcześniejszym planom chce jak najszybciej powrócić do Niemiec. Początkowo reprezentacja Niemiec miała pozostać w niedzielę w stolicy Francji. – Musimy się naradzić, co teraz zrobimy – powiedział Loew.

 

00:50

Media: Z sali koncertowej Le Bataclan wyprowadzani są ludzie.

 

00:39

Rozpoczął się szturm policji na salę koncertową Bataclan, gdzie napastnicy wzięli zakładników.

 

00:34

Reporter BFM TV: Cała 11. Dzielnica jest zamknięta. Na ulicach leżą martwi ludzie.

 

00:33

We francuskich szpitalach wprowadzono tzw. biały plan, czyli mobilizację wszystkich szpitali w Paryżu.

 

00:32

Antyterroryści najprawdopodobniej przeprowadzają szturm na klub Bataclan. Słychać strzały – relacjonuje reporter BFM TV.

 

00:05

W sobotę zamknięte będą szkoły i uniwersytety w Paryżu.

 

00:01

Świadkowie twierdzą, że zamachowcy, strzelając do ludzi, krzyczeli: „Allahu Akbar”

 

00:00

Prezydent USA Barack Obama określił zamachy w Paryżu „okropną próbą terroryzowania niewinnych ludzi”.

To atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy – powiedział w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu. Zapewnił, że USA są gotowe dostarczyć Francji jakąkolwiek niezbędną pomoc.

– Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem – powiedział Obama.

 

23:51

Francois Hollande: zmobilizujemy wszystkie siły, by zneutralizować terrorystów. Wprowadzamy stan wyjątkowy na całym terytorium Francji, zamknięte zostają także francuskie granice.

 

23:50

Mer Paryża zaapelował do mieszkańców, by nie opuszczali swoich domów.

 

23:40

W związku z seryjnymi atakami w Paryżu ok. północy odbędzie się nadzwyczajne spotkanie rady ministrów – poinformowała agencja AFP, powołując się kancelarię prezydenta Francji.

 

23:39

Z powodu piątkowych ataków w Paryżu MSW Francji wraz z prezydentem Francois Hollandem, premier Manuelem Vallsem i szefem MSW Bernardem Cazeneuve stworzyli specjalny sztab kryzysowy – podała agencja AFP, powołując się na źródła rządowe.

 

23:39

Paryski stadion jest otoczony przez policję.

 

23:38

W centrum Paryża wybuchła kolejna strzelanina – twierdzi radio Europe 1. Strzały ma być słychać w centrum handlowym Les Halles.

 

23:31

W Le Bataclan odbywał się koncert heavy metalowy grupy. Uczestniczyło w nim kilkaset osób.

 

23:30

Biały Dom podał, że Barack Obama został poinformowany o zamachach w Paryżu.

Napastnicy wzięli ok. 100 zakładników w klubie Le Bataclan. Na miejscu są antyterroryści RAID.

 

23:22

Źródła amerykańskie, na które powołuje się Reuters, twierdzą, że ataki były skoordynowane.

 

23:20

TELEWIZJA BFM: CO NAJMNIEJ 40 OSÓB NIE ŻYJE

 

23:17

Wiceburmistrz Paryża podał, że zaatakowano w trzech miejscach w Paryżu. Jego zdaniem jest zbyt wcześnie, by sądzić, że były to ataki terrorystyczne, choć tak wyglądają.

 

23:12

Świadkowie twierdzą, że co najmniej dwóch napastników poruszało się samochodem po centrum Paryża i na oślep strzelało do przechodniów z kałasznikowa. Nie byli zamaskowani.

 

22:55

W wyniku kilku strzelanin oraz wybuchów, do których doszło w piątek wieczorem w centrum oraz na północy Paryża, zmarło co najmniej 18 osób – informuje agencja AFP. Napastnicy wzięli zakładników.

Wg policji zakładnicy przetrzymywani są w paryskiej sali koncertowej Bataclan. Zginęło tam już 15 osób. Kolejne trzy osoby zginęły w wyniku wybuchu w pobliżu stadionu narodowego, na którym odbywał się mecz towarzyski piłki nożnej między francuską i niemiecką reprezentacją narodową. Prezydent Francji Francois Hollande został ewakuowany ze stadionu, skąd udał się do MSW.

Na razie nieznana jest dokładna liczba incydentów ani ich przyczyny. Policja informowała o „co najmniej trzech strzelaninach”.

 

22:54

Telewizja BFM TV podaje, że napastnicy zabarykadowali się w klubie muzycznym Le Batacan.

 

22:49

Pojawiają się doniesienia, że napastnicy zabarykadowali się w klubie muzycznym. Mają zakładników.

 

22:48

Francuskie media podają, że napastnik z kałasznikowem nie został zatrzymany. Trwa pościg.

 

22:43

Francuskie media podają, że do strzelaniny doszło w restauracji z jedzeniem kambodżańskim w 11. dzielnicy. Do restauracji wtargnął uzbrojony w kałasznikowa napastnik.

Francuski „Liberation” podaje, że nie żyją cztery osoby, mówi także o strzałach w innym miejscu w Paryżu. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień. Dziennikarz BBC, który jest na miejscu, twierdzi, że widział ok. 10 martwych lub poważnie rannych osób. Na miejscu jest policja. Wybuch Francuskie media piszą także o eksplozji w barze niedaleko stadionu Stade de France, gdzie wieczorem rozgrywano mecz Francja – Niemcy. Policja potwierdziła te doniesienia. Świadkowie twierdzą, że w czasie meczu słychać było dwie potężne eksplozje. Media podają, że służby nie wpuszczają nikogo na stadion, ani nie wypuszczają z niego. Na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ani rannych.

 

Źródło: BBC, Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating