W sobotę przez południową Francję przetoczyły się silne burze. Ulice Marsylii pokryła warstwa wody. Bez prądu zostało dwa tysiące osób. Niewykluczone, że w poniedziałek także pojawią się potężne nawałnice.

Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -9

W ośmiu departamentach na południu Francji obowiązuje pomarańczowy alarm pogodowy. Dotyczy on Drôme, Lozère, Ardèche, Gard, Hérault, Delta Rodanu, Isère i Vaucluse. Ostrzega przed groźnymi burzami, które prowadzą do powodzi.Według lokalnych synoptyków zagrożenie nawałnicami ma obowiązywać w tych rejonach do poniedziałku do godziny 16.

Tysiące ludzi bez prądu

W Marsylii burze w sobotę spowodowały paraliż. Po ulicach lała się woda. Samochody zatrzymywały się na środku, czekając aż deszcz przestanie padać a woda opadnie. Wskutek nawałnic nikt nie został ranny, jednak około 40 osób czekało, uwięzionych w wodzie, na pomoc strażaków. Po nawałnicy bez prądu zostało dwa tysiące mieszkańców.

Ponad 30 l/mkw. w trzy godziny

Woda w rzekach nie mieściła się w korytach i zalała pobliskie rejony. W miejscowości Lodève w ciągu trzech godzin deszczu spadły ponad 33 l/mkw. W związku z zalaniami zamknięto wiele dróg. Burmistrz miasta kazał otworzyć dwie miejskie sale, aby 200 osób, które musiały opuścić swoje domy, znalazły schronienie.

Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -10

Zalany kemping, zamknięta autostrada

Tymczasem w mieście Anduze w departamencie Gard 50 osób zostało ewakuowanych z kempingu. Dostali schronienie w miejscowej szkole.

Autostrada A75 w okolicy miejscowości Le Bosc w departamencie Hérault została zamknięta w obydwu kierunkach.

 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -1 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -4 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -3 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -2
Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -11 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -8 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -7 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -6 Francja - Ulewny deszcz nad Marsylią, w poniedziałek ciąg dalszy -5
0 0 votes
Article Rating