W ciągu niespełna godziny spadła miesięczna suma opadów. Tak wyglądała gwałtowna burza, która przeszła przez północno-zachodnią Francję. W efekcie pojawiły się podtopienia, konieczna była ewakuacja mieszkańców.

Burza, która nawiedziła francuską Bretanię w nocy z niedzieli na poniedziałek, spowodowała poważne powodzie w północno-zachodniej Francji. Szczególnie dotknięte przez żywioł zostały departamenty FinistèreCôtes-d’Armor i Ille-et-Vilaine.

Konieczne były ewakuacje

Podczas przechodzenia burz ekipy ratunkowe i straż pożarna otrzymała ponad 450 zgłoszeń. Ponad połowa interwencji dotyczyła miejscowości Morlaix w departamencie Finistère, gdzie ewakuowano niektóre domy.

Stéven Tual, meteorolog Meteo Bretagne, powiedział, że w ciągu niecałej godziny spadło tyle deszczu, ile wynosi suma miesięczna dla tego regionu. W miejscowości Morlaix opady deszczu wyniosły 52 litry na metr kwadratowy, a w pobliskim paśmie górskim Monts d’Arrée – 70 l/mkw.

Ostrzeżenia meteorologiczne (Meteo France)

Najwyższy poziom w historii

Woda w rzece Jarlot, która biegnie przez Morlaix, podniosła się z poziomu 0,82 metra, który odnotowano o godzinie 6 w niedzielę, do dwóch metrów jeszcze przed godziną 18 tego samego dnia. Jest to najwyższy poziom w historii zapisów. Wyprzedził poprzednie wezbranie z 6 lutego 2014 roku, kiedy rzeka osiągnęła poziom 1,96 metra.

Meteo France prognozuje na najbliższe dni kolejne intensywne opady i burze. Wydane zostały pomarańczowe ostrzeżenia w 16 departamentach, głównie w centralnej części kraju.


 

 

 

 

Źródło: floodlist.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating