Paryżanie szykują się na jeden z najbardziej zanieczyszczonych dni w roku. Francuskie stowarzyszenie Airparif ogłosiło alert związany z dużym stężeniem toksycznych pyłów PM10. Niewykluczone, że spowoduje on utrudnienia w ruchu.

Francja - W Paryżu rośnie stężenie toksycznych pyłów o średnicy poniżej 10um

Jak informują francuskie media, Paryż szykuje się na wysokie stężenie toksycznych pyłów zawieszonych, tzw. PM10 w powietrzu.Francuskie stowarzyszenie Airparif, które monitoruje jakość powietrza w rejonie paryskim, ogłosiło alert związany z ryzykiem przekroczenia w środę 18 marca norm dopuszczalnego zanieczyszczenia. Ostrzeżenie wydano również na czwartek.

Pyły PM10 mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. Dopuszczalny poziom tych cząsteczek wynosi maksymalnie do 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jednak w najbliższych godzinach w Paryżu może przekroczyć ponad 80 mikrogramów na metr sześcienny.

 

Ograniczenia w ruchu

Mer francuskiej stolicy Anne Hidalgo zapowiedziała we wtorek wieczorem, że „jeśli poziom zanieczyszczenia powietrza w czwartek przekroczy próg ostrzegawczy, miasto natychmiast zwróci się po państwa o pomoc we wprowadzeniu ograniczeń w ruchu .

Rada miasta zamierza poprosić również o wyznaczenie nowych tras tranzytowych w obrębie regionu Ile-de-France i wprowadzić bezpłatny transport publiczny na tym obszarze Francji.

– Wzywamy rząd do wprowadzenia środków, aby sprostać wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniem. Sytuacja się pogarsza. Władza nic z tym nie robi – powiedział Christophe Najdovski z ugrupowania politycznego Europa Ekologia-Zieloni.

Ruch samochodów osobowych i ciężarowych w regionie Ile-de-France emituje zaledwie 25 proc. zanieczyszczenia. Jednak jego ograniczenie spowodowałoby skromny spadek stężenia toksycznych cząstek w powietrzu.

 

Niebezpieczne pyły

Z powodu smogu lokalne władze zalecają mieszkańcom unikanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i mające problemy sercowo-naczyniowe są szczególnie narażone na negatywne skutki zanieczyszczenia. Dla niektórych mogą one okazać się śmiertelne, nawet w krótkim czasie.

0 0 votes
Article Rating