W 1910 r. miała miejsce Wielka Powódź w Paryżu, w wyniku której centrum miasta znalazło się pod wodą. Ponad 100 lat później władze metropolii ostrzegają mieszkańców przed kataklizmem na podobną skalę. W poniedziałek zaczęto ćwiczenia mające przygotować stolicę Francji na kataklizm.

Crue de la Seine. Quai de Grenelle. Paris, janvier 1910.

106 lat temu, w wyniku intensywnych opadów deszczu, poziom Sekwany podniósł się o osiem metrów. Fundamenty Luwru znalazły się pod wodą, metro zamieniło się w studnię, po centrum Paryża można było poruszać się tylko łodziami, a mieszkańcy chodzili po specjalnie zbudowanych kładkach. Zniszczeniu uległo ponad 20 tys. domów, a 200 tys. Paryżan poniosło straty. W sumie szkody wyceniono na 1,5 mld dol.

3893-10

Poziom wody Sekwany, która przecina centrum miasta, okresowo wzrasta powyżej normalnego (tak było m.in. w latach 1924,1955 i 1982), ale dotąd nie zdarzyło się, by zbliżył się do tego z drugiej dekady XX wieku. Teraz rosną obawy, że powódź stulecia mogłaby niebezpiecznie zaskoczyć Paryżan.

Dlatego też zdecydowano się na przeprowadzenie ćwiczeń pod nazwą „Sekwana 2016”, które mają przygotować społeczeństwo na ewentualną katastrofę.

Francja - Władze ostrzegają mieszkańców Paryża przed kolejną wielką powodzią -4

Powódź na niby

Ćwiczenia zaczęły się w poniedziałek i potrwają do 18 marca. Ich celem jest opracowanie scenariusza ratowania miasta przed wielką wodą. W ćwiczeniach weźmie udział 900 strażaków, 150 policjantów, 40 karetek pogotowia i cztery śmigłowce. Działania obejmą 87 instytucji publicznych i prywatnych.

Francja - Władze ostrzegają mieszkańców Paryża przed kolejną wielką powodzią -5

Żeby zilustrować zagrożenie, Instytut Urbanistyki Paryża (IAU) wyprodukował serię filmów animowanych 3D, w których prognozuje rozmiary powodzi oraz podkreśla potencjalne kłopotliwe obszary (możecie je obejrzeć na powyższym wideo). Widać na nich jak Luwr i Wieża Eiffla otoczone są przez wodę sięgającą kolan.

Francja - Władze ostrzegają mieszkańców Paryża przed kolejną wielką powodzią -6

Ćwiczenia

„Sekwana 2016” rozpoczęła się w Maison dela Radio, charakterystycznym paryskim budynku, w którym mieszczą się publiczne stacje radiowe i który położony jest nad brzegiem Sekwany. Brał w nich udział minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve iprefekt Paryża Michel Cadot. Strażacy przeprowadzali próbę wypompowywania wody z budynku i ewakuacji pracujących tam ludzi.

Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego będą postępować tak, jakby Sekwana rosła 50 cm na dobę aż do osiągnięcia ośmiu metrów.Trzeci dzień „Sekwany 2016” zapowiada się szczególnie ekscytująco, bo zespoły będą ćwiczyć działania w przypadku wstrzymania transportu publicznego, zamknięcia szpitali nawału szczurów uciekających z zalanych piwnic.

Inne ćwiczenia obejmą otaczanie stacji metra murem, aby zapobiec dostawaniu się wody na perony, powiadomienia alarmowe w radiostacjach i rozdawanie biuletynów informujących mieszkańców o sytuacji powodziowej. Musée d’Orsay, dom dla setekfrancuskich dzieł sztuki, będzie ćwiczyćprzenoszenie cennych kolekcji w bezpiecznemiejsca. Jest to procedura wspólna dla wszystkich muzeów w Paryżu.

Francja - Władze ostrzegają mieszkańców Paryża przed kolejną wielką powodzią -1

Szacowanie strat

Według policyjnych danych, jeśli powódź przybrałaby rozmiar z 1910 r., objęłaby 500 kilometrów kwadratowych obszaru metropolitalnego. Żyje w nim ok. 830 tysięcy ludzi. Szacuje się, że 435 tys. domów zostałoby zalanych, z czego połowa przez co najmniejmetr wody. Powódź wpłynęłaby na funkcjonowanie 100 tys. firm, reprezentujących 750 tys. miejsc pracy. Straty wynikające z powodzi miałyby wynieść 17-20 mld euro.

0 0 votes
Article Rating