Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował w poniedziałek 17 marca o wprowadzeniu kwarantanny na terytorium całego kraju. – Wyjście z domu możliwe jest wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem i jedynie w celu wyższej konieczności: zakupów, dojazdu do pracy lub lekarza – dodał.

Christophe Castaner uszczegółowił w poniedziałek wieczorem nakaz pozostawania w domu, o którym chwilę wcześniej poinformował w orędziu do narodu prezydent Emmanuel Macron. „Hasło jest jasne: zostań w domu” – podkreślił minister spraw wewnętrznych Francji.

Minister zapowiedział, że nakaz obowiązujący od południa we wtorek będzie egzekwowany przez 100 tysięcy policjantów. Nad jego przestrzeganiem czuwać będą również merowie oraz urzędnicy miejscy. Za złamanie nakazu będzie grozić kara od 38 do 135 euro.

„Musimy zapobiec międzynarodowemu przemieszczaniu się”

Rząd wprowadza również stałe i mobilne kontrole na głównych arteriach drogowych i pobocznych szlakach komunikacyjnych.

– Przywrócono kontrole na granicach Francji – poinformował minister. Kontrole nie będą miały jednak wpływu na przepływ towarów – zapewnił. – Musimy zapobiec międzynarodowemu przemieszczaniu się, które mogłoby nasilić pandemię (…). Tylko obywatele państw członkowskich strefy Schengen i Unii Europejskiej, a także obywatele Zjednoczonego Królestwa będą mogli wjechać na teren naszej wspólnej przestrzeni komunikacyjnej – dodał.

Formularz uzasadnienia wyjścia z domu będzie można pobrać ze strony internetowej ministerstwa spraw wewnętrznych. Możliwe jednak będzie również napisanie uzasadnienia na zwykłej kartce.

„Nie zagramy w piłkę nożną z przyjaciółmi w grupie”

Osoby z legitymacjami służbowymi oraz z legitymacjami prasowymi będą mogły się poruszać po kraju. – Przepływ informacji jest bardzo ważny w obecnej sytuacji – stwierdził Christophe Castaner.

Castaner doprecyzował także, że możliwe będzie zabieranie dzieci na krótkie spacery. – Zawsze możemy ćwiczyć aktywność fizyczną lub wyprowadzać psa na spacer bez spotykania się w grupach – wyjaśniał minister. – Powiedziałbym, że możemy zaczerpnąć świeżego powietrza, ale nie zagramy w mecz piłki nożnej – dodał.

Minister poinformował również o pracach legislacyjnych związanych z przełożeniem drugiej tury wyborów samorządowych, o czym poinformował wcześniej w orędziu Emmanuel Macron. Odbędzie się ona zapewne w połowie czerwca – zasugerował Castaner.

Liczba ofiar epidemii wirusa Covid-19 we Francji ponownie wzrosła w poniedziałek. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 148 zgonach i 6633 potwierdzonych przypadkach zarażenia, co oznacza 21 nowych zgonów i 1 210 nowych zarażeń w ciągu 24 godzin. Według danych z poniedziałku, 400 osób jest obecnie hospitalizowanych i w poważnym stanie.

 

 

Źródło: PAP

 

0 0 votes
Article Rating