W środowym zamachu na redakcję tygodnikaCharlie Hebdo” w Paryżu zginęło 12 osób, w tym ośmiu dziennikarzy, a 11 osób zostało rannych, w tym cztery ciężko – poinformował prokurator Francois Molins. Potwierdził też, że napastnicy krzyczeli: „Allah Akbar„. Jak powiedział prokurator dziennikarzom, napastnicy „twierdzili, że chcą pomścić proroka” Mahometa. Prokurator potwierdził tym samym doniesienia, które pojawiły się wcześniej w mediach.

Francja - Zamach terrorystyczny w centrum Paryża, terroryści zabili 12 osób 2

Agencja AFP opisuje w środę wieczorem następująco przebieg wydarzeń: około godz. 11.20 dwóch mężczyzn ubranych na czarno i zamaskowanych, uzbrojonych w kałasznikowy, pojawiło się na ulicy Nicolas-Apper pod numerem 6. Krzyczeli: „Czy tu jest +Charlie Hebdo+?”. Spostrzegłszy, że pomylili adres, udali się pod numer 10, gdzie znajduje się redakcja tygodnika. Otworzyli ogień na recepcji, a potem weszli na drugie piętro.

Francja - Zamach terrorystyczny w centrum Paryża, terroryści zabili 12 osób 3

Źródło policyjne powiedziało AFP: „Dwóch mężczyzn otworzyło następnie ogień, zabijając z zimną krwią osoby zebrane na kolegium redakcyjnym i policjanta, który zajmował się ochroną Charba (pseudonim rysownika Stephane’a Charbonniera) i który nie zdążył zareagować”. Zginęli rysownicy: Charbonnier, Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous) i Georges Wolinski, a także dziennikarz i ekonomista Bernard Maris.

Francja - Zamach terrorystyczny w centrum Paryża, terroryści zabili 12 osób 4

Atak według AFP przeżyła jedna osoba, która zdołała ukryć się pod stołem. Słyszała ona dwóch mężczyzn krzyczących: „Pomściliśmy proroka” i „Allah Akbar”.

Śmierć policjantów

Około godz. 11.30 policja odebrała sygnał alarmowy o strzałach w siedzibie tygodnika. Na miejsce pojechali funkcjonariusze. Dwóch napastników zaczęło uciekać, znów krzyczeli „Allah Akbar”. Starli się z lokalnym patrolem policji, rozpoczęła się intensywna wymiana ognia. Sprawcy zdołali odjechać  czarnym citroenem C3.

Mapa Paryża pokazująca miejsce zamachu

Mapa Paryża pokazująca miejsce zamachu

 

Następnie natrafili na oznakowany samochód policyjny i ostrzelali go; policjanci odpowiedzieli ogniem. Na rozpowszechnionym w internecie wideo widać, jak nieumundurowany policjant zostaje ranny i pada na ziemię. Sprawcy wyszli z samochodu, podeszli do rannego, jeden z nich zabił funkcjonariusza strzałem w głowę. Według AFP autentyczność nagrania, na którym widać zabójstwo policjanta, została potwierdzona.

Francja - Zamach terrorystyczny w centrum Paryża, terroryści zabili 12 osób

Stłuczka i kradzież samochodu

Następnie sprawcy odjechali samochodem. Według innego nagrania przed odjazdem krzyczą: „Pomściliśmy proroka Mahometa, zabiliśmy Charlie Hebdo!”. Nieco dalej zderzyli się z innym autem; jego kierowca jest lekko ranny.

Później sprawcy zostawili swój samochód koło parku Buttes Chaumont na północnym wschodzie Paryża. Następnie sterroryzowali bronią przypadkowego kierowcę i uciekli jego samochodem na północ stolicy. Służby bezpieczeństwa tracą ich trop – relacjonuje AFP.

 

Według doniesień, zidentyfikowani sprawcy to dwaj bracia w wieku około 32 i 34 lat.

Dziennik „Le Figaro” pisze, że nazywają się Said i Cherif K. Pochodzą z biednej dzielnicy Paryża. O ich winie mają świadczyć m.in. odciski palców odnalezione w samochodzie porzuconym przez zamachowców.

Jeden z nich był już w przeszłości sądzony za udział w przerzucaniu z Francji do Iraku młodych muzułmanów, którzy chcieli walczyć przeciwko żołnierzom międzynarodowej koalicji.

To właśnie bracia mieli zabić 12 osób podczas ataku w Paryżu. Ich wspólnikiem był prawdopodobnie 18-latek. Policja podaje, że nazywa się Hamyd M. Według lokalnej prasy pochodzi on z Reims.

 

Źródło: PAP, tvn24, rmf24
Zamach terrorystyczny, Francja, Paryż, redakcja gazety, tygodnik Charlie Hebdo, zabici, Terrorist attack, France, Paris, editing a newspaper, a weekly Charlie Hebdo, killed.
0 0 votes
Article Rating