Na południu Europy znajduje się niż, który sprawia, że w wielu rejonach, w których śnieg jest rzadkością, obecnie zrobiło się biało. Jednym z takich miejsc jest Korsyka – francuska wyspa na Morzu Śródziemnym.

Przez cyrkulację północną, która wytworzyła się nad Europą, mroźne powietrze napływa daleko na południe kontynentu, docierając między innymi właśnie do wysp położonych na Morzy Śródziemnym.

Synoptycy prognozują, że w tym tygodniu temperatura we Francji miejscami może spaść do -11 st. C. Według francuskiej agencji meteorologicznej Meteo France termometry mogą w najbliższych dniach wskazywać wartości od 4 do 8 st. C niższe od średniej dla tego okresu.

Utrudnienia i alerty

Na Korsyce panuje pomarańczowy alert pogodowy dotyczący śniegu. W niżej położonych regionach ma spaść około 5 cm śniegu, jednak w miejscach położonych powyżej 300 m n.p.m. synoptycy przewidują opady w wysokości 30 cm, a powyżej 800 m n.p.m. – nawet do metra.

W niedzielę w wyniku śnieżyc, które wystąpiły na francuskiej wyspie, około 5 tys. domów nie miało prądu. W związku z trudną pogodą we wtorek, z wyjątkiem miast Bastia i Ajaccio, zamknięte zostały tam szkoły. Odwołano też kursowanie szkolnych autobusów.

Pogoda panująca obecnie na francuskiej wyspie jest dość niezwykła, tym bardziej, że zimy na Korsyce zazwyczaj są dość łagodne i wilgotne, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi tam około 10-15 st. C.

We wtorek prognozowane są tam jeszcze opady śniegu, a ujemna temperatura powinna utrzymać się do środy włącznie.

 

Na północy Włoch najzimniej od siedmiu lat

Jak stwierdził meteorolog Dieter Peterlin w poniedziałek regionie Trydent-Góra Adyga było rekordowo zimo. Temperatura w ośrodku narciarskim w Pustertal spadła tego dnia do -20 st. C. Synoptyk stwierdził, że noc z niedzieli na poniedziałek była w tym miejscu najchłodniejsza od siedmiu lat.

 

0 0 votes
Article Rating