Właściciel uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I pokazał, jak ma zamiar zabezpieczyć zrujnowane budynki reaktorów, aby nie dopuścić do dalszego skażenia środowiska. Prace przy budowie osłon mają zacząć się pod koniec czerwca.

Po uderzeniu tsunami 11 marca, w elektrowni wysiadły systemy chłodzenia. Doprowadziło to do stopienia się rdzeni w trzech reaktorach i eksplozji nagromadzonego wodoru w osłaniających je budynkach. Wybuchy doprowadziły do niemal całkowitego zawalenia konstrukcji i utrudnienia akcji ratunkowych. Ponadto z ruin łatwiej wydostają się substancje radioaktywne.

Ochrona przed żywiołem

Problemem były między innymi deszcze i wiatr, które roznosiły skażenie po okolicy. Chcąc się przed tym zabezpieczyć, TEPCO postawi duże hale, które będą szczelnie okrywać ruiny budynków reaktorów. – Wykorzystamy materiały izolacyjne, aby przykryć i zamknąć cały budynek. Spodziewamy się, że pomoże to powstrzymać wydostawanie się substancji radioaktywnych na zewnątrz – powiedział rzecznik TEPCO Junichi Matsumoto.

Prace montażowe mają zostać wykonane przez zdalnie kontrolowane dźwigi, aby nie narażać ludzi na promieniowanie. Cała konstrukcja będzie zbudowana z prefabrykowanych elementów, które niczym klocki będą na miejscu jedynie łączone. Produkcja elementów już trwa w pobliżu elektrowni.

Pierwsze prace przy reaktorze numer jeden zaczną się 27 czerwca.

 

Źródło: tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating