Po kilkunastu godzinach przerwy uruchomiono system chłodzenia w bloku nr 5 w uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I – poinformował w niedzielę przedstawiciel firmy TEPCO, która zarządza siłownią. Pompy chłodzące zatrzymały się w niedzielę wieczorem. Przyczyna awarii nie jest znana.

Problem odkrył pracownik elektrowni w sobotę o 21. czasu lokalnego. Temperatura reaktora wynosiła wtedy 68 stopni Celsjusza. W niedzielę o godz. 11. wzrosła ona do 92 stopni.

Około godziny 13 czasu lokalnego system chłodzenia został ponownie uruchomiony, dzięki czemu temperatura reaktora powinna wkrótce spaść.

Informacja z opóźnieniem

Eksploatująca siłownię spółka energetyczna TEPC nie informowała o problemie do niedzieli rano, przekazała jedynie informacje rządowi i władzom lokalnej prefektury. Rzecznik firny przeprosił później za tę zwłokę.

TEPCO bada jednocześnie przyczyny awarii pomp.

Reaktory nr 5 i nr 6, w przeciwieństwie do czterech pozostałych znajdujących się w Fukushimie I, nie uległy poważnemu uszkodzeniu w następstwie katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca. Jest to najpoważniejsza awaria nuklearna na świecie od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

Źródło: tvn24.pl nsz/sk

0 0 votes
Article Rating