Olbrzymi namiot nad uszkodzonym reaktorem w elektrowni atomowej Fukushima buduje jej japoński operator, firma TEPCO. Władze mają nadzieję, że osłona zatrzyma radioaktywne substancje przed rozprzestrzenianiem się.

Firma TEPCO, operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej w marcu wskutek trzęsienia ziemi i tsunami, buduje olbrzymi namiot, by osłonić jeden z najbardziej uszkodzonych reaktorów – podały w piątek japońskie władze.

Namiot ma tymczasowo zastąpić zewnętrzną osłonę reaktora nr 1, która została zniszczona w wyniku eksplozji spowodowanej przez wysokie ciśnienie pary wodnej w efekcie uszkodzenia reaktora.

Budowa namiotu rozpoczęła się w tym tygodniu. Dotychczas nie można było rozpocząć nad nim prac, ponieważ miejsce to było zbyt niebezpieczne dla pracowników. Konstrukcja jest wykonana z hermetycznie szczelnego poliestru.

Praca nad zabezpieczaniem zniszczonej elektrowni jest utrudniona przez stałe zagrożenie radiacją. Na początku miesiąca TEPCO podała, że w pobliżu budynku reaktora nr 1 wykryto rejon, w którym dawka promieniowania może być śmiertelna.

Jeśli namiot nad reaktorem nr 1 zda egzamin, podobne osłony wybudowane zostaną nad pozostałymi reaktorami.

 

Źródło: zetnews.pl
0 0 votes
Article Rating