Małe ilości cezu wykryto w 141 próbkach moczu ( na zbadanych 2022) niemowlaków i dzieci do lat 7 z rejonu Prefektury Fukushima w Japonii gdzie w 2011r była katastrofa nuklearna.

 

Próbki zawierały średnio ok 10bq/kg ( maksymalnie 17,5bq/kg) podał Yokohama-based Isotope Research Institute. Próbki zawierały również 64bq radioaktywnego potasu. „poziom cezu jest niższy niż potasu i nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego ciała” wyjaśnił Hideaki Karaki honorowy profesor bezpieczeństwa żywności Uniwersytetu w Tokio.- ale my wciąż szukamy odpowiedzi na pytanie w jaki sposób cez znalazł się w organizmie dzieci. Badacze z Reseach Institiute sądzą, że te dzieci które mają po 10bq odżywiały się warzywami wyhodowanymi w przydomowych ogródkach.. Raporty pomiarów z Prefektury Fukushima wskazują, że w wyniku katastrofy nuklearnej w glebie znajduje się najwięcej radioaktywnego cezu.

Jest to kolejna informacja o zanieczyszczonej żywności w Japonii. Niedawno informowaliśmy o skażonym makaronie, ryżu oraz tuńczykach które dopłynęły z Morza Japońskiego do Ameryki.

Źódło: RSOE EDIS
0 0 votes
Article Rating