Japoński rząd rozważa podniesienie rangi awarii w elektrowni Fukushima I do poziomu tej w Czarnobylu – podaje agencja Kyodo. Jest to spowodowane nowym raportem na temat skali emisji promieniowania z uszkodzonych reaktorów.

Władze mają rozważać sklasyfikowanie awarii w elektrowni Fukushima I na poziomie siódmym w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych (ang. – INES). Dotychczas była ona określana jako wypadek na poziomie piątym.

Większa emisja

Rozważania w łonie japońskiego rządu, o których pisze agencja Kyodo, są spowodowane nową oceną skutków awarii. Przygotowała ją i upubliczniła japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Z analizy wynika, iż przez pewien okres czasu, z uszkodzonych reaktorów do atmosfery przedostawało się do 10 tysięcy terabekerelów (miara aktywności promieniotwórczej) na godzinę. – Trwało to przez kilka godzin – stwierdził przewodniczący Komisji haruki Madarame. Obecnie emisja jest znacznie mniejsza niż jeden terabekerel na godzinę.

Według skali INES, poziom siódmy oznacza uwolnienie do atmosfery promieniowania o aktywności dziesiątek tysięcy terabekereli. Dotychczas jedyna awaria elektrowni atomowej, która spełniła to kryterium, zdarzyła się w Czarnobylu. Nowe dane wskazują, że teraz może dołączyć elektrownia Fukushima I.

Źródło: mk/tr – tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating