Wyciek z uszkodzonej przez tsunami elektrowni atomowej Fukushima I, wykryty 11 maja, spowodował przedostanie się do morza substancji radioaktywnych w ilości 100-krotnie przewyższającej normę – poinformował w sobotę operator elektrowni Tokyo Electric Power Co (TEPCO).

Firma podała na konferencji prasowej, że przeciek wykryty w zbiorniku na zewnątrz reaktora nr 3 rozpoczął się 10 maja i trwał 41 godzin. Na jego skutek do morza przedostało się 250 m sześć. skażonej wody, w której było 20 terabekereli substancji radioaktywnych.

Ilość substancji radioaktywnych, które wydostały się z elektrowni, przekroczyła około 100 razy roczną dopuszczalną normę – podało TEPCO.

Wciąż nie zapanowali nad reaktorem

W kwietniu do podobnych przecieków doszło w reaktorze nr 2, które operatorowi udało się zatamować przy użyciu płynnego szkła i innych substancji. Najnowsze badania wykazały, że wyciekło wtedy 500 m sześc. wody z 4,7 terabekereli substancji radioaktywnych.

Od trzęsienia ziemi z 11 marca, które zniszczyło systemy chłodzenia elektrowni, TEPCO polewa reaktory wodą słodką i morską, by zapobiec stopieniu się paliwa.

Źródło: tvn24.pl jk/sk

0 0 votes
Article Rating