Organizacja Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Komitet Olimpijski, kilkadziesiąt państw i wielkich firm a nawet Światowa Agencja Antydopingowa, w sumie 72 podmioty – wszyscy oni padli ofiarą największej odkrytej właśnie w historii kampanii hakerskiej. Niektórzy, jak podaje zajmująca się bezpieczeństwem w sieci firma McAfee, byli pod czujnym okiem hakerów nawet przez kilkadziesiąt miesięcy.
Dokąd prowadzą tropy?

Według ekspertów z McAfee na długiej liście ofiar serii cyberataków są niemal wszyscy ważni aktorzy – od rządowych serwerów USA, Tajwanu, Indii, Kanady, MKOlu, po komputery i dane przedsiębiorstw high-tech i zbrojeniowych.

– Nawet my byliśmy zaskoczeni niesamowitym zróżnicowaniem ofiar i śmiałością sprawców – powiedział Dmitri Alperovitch, wiceprezes McAfee.

To, co różni ofiary, to długość ich wystawienia na działanie hakerów. W przypadku serwerów ONZ, podają eksperci, hakerzy buszowali po należących do Sekretariatu w Genewie komputerach niezauważenie przez dwa lata, od 2008 roku. Inne ataki były zdecydowanie krótsze, ale i tak trwały średnio około miesiąca. Rekordziści – Międzynarodowy Komitet Olimpijski i niezidentyfikowane azjatyckie państwo – byli infiltrowani przez hakerów przez 28 miesięcy.

– To co się stało z ukradzionymi danymi jest otwartym pytaniem. Ale jeśli nawet cząstka ich została użyta do wypracowania przewagi na rynku lub pobicia konkurentów podczas negocjacji handlowych, to strata przedstawia wielkie ekonomiczne zagrożenie – uważa Alperovitch. – Firmy i rządy są plądrowane każdego dnia. Tracą ekonomiczną przewagę i państwowe tajemnice na rzecz nieuczciwych konkurentów – dodał.

Kto za tym stoi?

McAfee, przejęte w tym roku przez Intel Corp, nie chce wskazywać autora hakerskiej kampanii, choć stwierdza, że jest to państwo. Inni nie mają takich skrupułów. – Wszystko wskazuje na Chiny. To mogą być Rosjanie, ale więcej wskazuje na Chiny niż Rosję – uważa Jim Lewis, ekspert od cyberprzestępstw z amerykańskiej organizacji Center for Strategic and International Studies.

Lewis dodaje, że na Pekin wskazuje m.in. tożsamość ofiar i czas ataku – MKOl został np. shakowany przed igrzyskami w Pekinie, a Indie i Tajwan to regionalni rywale.

O istnieniu raportu McAfee i jego konkluzjach wie już ONZ. Organizacja zapowiedziała wszczęcie dochodzenia. Rzecznik Sekretarza Generalnego również odmówił spekulacji na temat sprawców ataku. Pytany przez agencję Reutera, co się stanie, gdy okaże się, iż to Chiny, Farhan Haq odpowiedział: – Będziemy musieli przekroczyć ten most, gdy tylko dowiemy się, co się stało z naszą siecią.

 

– rządy Indii, Kanady, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Wietnamu;
– Organizacja Narodów Zjednoczonych, ASEAN, MKOl, Światowa Agencja Antydopingowa;
– 12 firm zbrojeniowych amerykańskich, jedna brytyjska;
– firmy budowlane, huty stali, firmy energetyczne, elektrownie słoneczne, firmy telekomunikacyjne, media;
– amerykańskie firmy ubezpieczeniowe, think-tanki, rząd stanowy Nevady;

– McAfee odmówiło podania tożsamości wielu ofiar ataku

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating