Szkocka policja poinformowała o wypadku, do jakiego doszło w poniedziałkowe popołudnie w ścisłym centrum Glasgow. Według funkcjonariuszy i świadków zdarzenia cytowanych przez lokalne media, kierowca śmieciarki nagle zmienił tor jazdy i potrącając stojących na przejściu ludzi, wbił się w ścianę hotelu.

Glasgow, Szkocja - Wjechał śmieciarką w tłum ludzi, 6 osób zginęło

Według dziennika „The Herald” do zdarzenia doszło ok. godz. 14.30 (15.30 czasu polskiego).

 

Wypadek czy atak islamisty?

W przechodniów stojących na przejściu przy hotelu Millenium nagle wjechała śmieciarka. Według relacji dziennikarzy, stał tam „tłum ludzi prawdopodobnie robiących świąteczne zakupy”. Do godz. 16.30 czasu polskiego policja potwierdziła sześć ofiar śmiertelnych i mówi o „kilkunastu rannych”.

Nie wiadomo, czy zdarzenie było wypadkiem drogowym, czy – być może – celowym działaniem kierowcy. Policja nie ujawniła jego danych. Nie wiadomo też, czy przeżył kolizję.

W ostatnich tygodniach w Europie, USA i Kanadzie doszło do kilku „zamachów” z użyciem samochodów przeprowadzonych przez zwolenników islamskich ugrupowań walczących na Bliskim Wschodzie.

W niedzielny wieczór w Dijon w centralnej Francji mężczyzna wykrzykujący „Allah Akbar” rozjeżdżał grupy przechodniów, raniąc w ten sposób 11 osób.

Walczące w Syrii i Iraku o powstanie kalifatu z surowym prawem koranicznym Państwo Islamskie wezwało po raz pierwszy w październiku swoich sympatyków, by ci – jeśli nie są w stanie udać się na tereny, gdzie dżihadyści prowadzą swą kampanię – organizowali ataki przeciwko „niewiernym” – wojskowym, policjantom, a nawet cywilom.

Wielka Brytania jest krajem działającym od lat na pierwszej linii frontu w walce z islamskim terroryzmem.

garbage truck rolled over people, śmieciarka, rozjechała ludzi, Glasgow, Szkocja.
0 0 votes
Article Rating