Koncern Google – pionier w dziedzinie „samoprowadzących” się samochodów – po cichu lobbuje w USA, by władze zezwoliły na poruszanie się po drogach publicznych tego typu pojazdów. Jak donosi „New York Times”, już niedługo Nevada może być pierwszym stanem, który pozwoli na auta „bez kierowcy”.

Dwie propozycje legislacyjne, które nie zyskały większego zainteresowania poza stanowym parlamentem, pojawiły się mniej niż rok po tym, gdy Google ogłosił, że pracuje nad samochodami, które mogłyby być bezpiecznie prowadzone bez udziału człowieka-kierowcy.

Już w zeszłym roku internetowy gigant przeprowadził próby na 140 tys. mil kalifornijskich dróg – ponad 1000 mil przejechały pojazdy sterowane wyłącznie przez komputer.

 

Bezpieczniejszy i bardziej oszczędny?

W tym tygodniu Google przyznał, że lobbuje za zmianą prawodawstwa w Nevadzie, ale nie wyjaśnił, dlaczego wybrał właśnie ten stan. Zaznaczono też, że projekt jest jeszcze we wczesnej fazie testów próbnych.

Lobbysta zatrudniony przez Google – David Goldwater – argumentował przed stanową legislaturą, że elektroniczny kierowca jeździłby bezpieczniej od człowieka i zużywał mniej paliwa. Władze Nevady jeszcze decyzji nie podjęły.

Źródło: tvn24.pl jak\mtom

0 0 votes
Article Rating