Strony internetowe takie jak Google i Bing Maps będą mogły używać dokładniejszych zdjęć satelitarnych, pokazujących jeszcze mniejsze niż dotąd obiekty. Granicą wielkości będzie około 30 cm. Decyzję zezwalającą na takie działania wydał amerykański rząd.

Satelita

Do tej pory firmy mogły wykonywać oraz udostępniać zdjęcia, na których dało się zidentyfikować obiekty na Ziemi przekraczające wielkością 50 cm.

 

Skrzynka pocztowa widziana z orbity

Brytyjska stacja BBC, cytując ekspertów zwraca uwagę na to, że z pewnością część opinii publicznej będzie niezadowolona z decyzji Waszyngtonu, bo „w grę wchodzi kwestia prawa do prywatności”, która po raz kolejny zostanie naruszona.

Firma Digital Globe, dostarczająca obrazy satelitarne z całej planety – to ona złożyła wniosek o zezwolenie na dokonywanie dokładniejszych zdjęć – napisała w oświadczeniu, że dzięki tej decyzji już wkrótce będzie mogła z wysokości kilkuset kilometrów wykonywać zdjęcia obiektów wielkości skrzynek pocztowych. W sierpniu Digital Globe wyśle na orbitę okołoziemską najnowszego satelitę Worldview-3, który będzie miał takie możliwości.

 

Google okrąży Ziemię satelitami

Ofensywę w przestworzach planuje też Google, który powinien sfinalizować w nadchodzących miesiącach przejęcie firmy Skybox Imaging. Dzięki transakcji wartej pół miliarda dolarów, elektroniczny gigant wejdzie w posiadanie satelity SkySat-1 oraz technologii i wiedzy analityków, co pozwoli na skonstruowanie 23 dalszych tego typu maszyn.

0 0 vote
Article Rating