Google stworzyło samochód, który nie potrzebuje kierowcy. Pojazd powstał przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych – może im znacznie ułatwić życie. Komputerowy gigant opublikował już film, na którym widać, jak ten niezwykły wynalazek sprawdza się w praktyce.

Pierwsze informacje o samochodzie Google’a ukazały się pod koniec 2010 roku. Wtedy firma oficjalnie ogłosiła, że pracuje nad autem dla niewidomych. Rok później pojazd został opatentowany. A teraz Google oficjalnie zaprezentował film, na którym widać możliwości tego pojazdu.

Samochód dla niewidomych używa kamer, radarów i laserów. Dzięki temu może bezpiecznie poruszać się po wcześniej zaprogramowanych trasach.

Steve Mahan – niewidomy tester niezwykłego auta – wybrał się nim na zakupy. Odebrał też ubrania z pralni chemicznej. Podczas jazdy próbnej cały czas towarzyszyli mu eksperci Google’a, jednak nie zajmowali się oni sterowaniem pojazdem. Auto „prowadziło się” samo.

Ten pomysł jest niezwykły – stwierdził Eric Bridges, rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Niewidomych. Samochód może znacząco ułatwić życie osobom niewidomym lub źle widzącym. Dzięki niemu będą one mogły przemieszczać się dłuższe dystanse i załatwiać codzienne sprawy bez pomocy opiekuna czy kogoś bliskiego.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy samochody dla niewidomych pojawią się na ulicach. Jeszcze dużo pracy przed nami, wiele rzeczy trzeba dopracować – mówią inżynierowie z Google’a.

Źródło: Google, Daily Mail, rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating