Mężczyzna za kierownicą samochodu terenowego szalał w sobotę po centrum Grazu w południowo-wschodniej Austrii. Zabił trzy osoby, w tym małe dziecko, a po wyjściu z pojazdu zaczął atakować przechodniów nożem. Ranił 34 osoby, zanim zatrzymała go policja.

Graz, Austria - Szaleniec rozjeżdżał ludzi samochodem terenowym i atakował nożem 3

Austriacki portal kurier.at podał, że są trzy ofiary śmiertelne i 34 osób rannych, w tym 10 ciężko. Dodał, że na miejsce udało się 60 karetek i 4 śmigłowce ratunkowe.

Jak poinformował gubernator Styrii Hermann Schuetzenhoefer, stan jednej z osób rannych jest krytyczny. Nazwał sprawcę „obłąkanym”.

– Nie ma na to żadnego wytłumaczenia, usprawiedliwienia – mówił gubernator.

Świadkowie mówili, że do strefy dla pieszych w Grazu terenowy samochód wjechał z prędkością ponad 100 km/h. Dodawali, że kierowca umyślnie najeżdżał na pieszych.

Po szaleńczej jeździe mężczyzna zaatakował jeszcze przechodniów nożem, zanim policjanci zdołali go obezwładnić.

Sprawca o bośniackich korzeniach?

Jak podał portal kurier.at, policja w związku ze sprawą zatrzymała 26-letniego Austriaka o bośniackich korzeniach. Nic nie wiadomo na razie o jego motywach, ale funkcjonariusze wykluczyli, aby czyn mężczyzny był aktem terrorystycznym.

Graz, Austria - Szaleniec rozjeżdżał ludzi samochodem terenowym i atakował nożem

Według świadków kierowca SUV-a wjechał w tłum przechodniów bez ostrzeżenia.

Jeden ze świadków, Helmut Reinisch, powiedział gazecie „Kleine Zeitung”, że sprawca minął go z prędkością 100-150 km/h. – A potem usłyszałem głośne krzyki, wyszedłem na zewnątrz i ujrzałem leżące na ulicy dziecko, mężczyznę oraz dwa rowery, które wyglądały, jakby coś po nich przejechało – dodał.

– Natychmiast wezwałem pomoc, ale kierowca wyszedł i zaczął atakować ludzi nożem, zanim ktokolwiek mógł go aresztować – policjantów, przechodniów. Potem wszyscy ruszyli, by pomóc [go zatrzymać – red.] – relacjonował Reinisch.

Burmistrz Grazu Siegfried Nagl, który przejeżdżał akurat w pobliżu na skuterze, poinformował z kolei, że osobiście widział, jak pod koła dostała się kobieta.

Graz, Austria - Szaleniec rozjeżdżał ludzi samochodem terenowym i atakował nożem 2

Źródło: PAP, kurier.at, mirror.co.uk, tvn24
0 0 vote
Article Rating