Słońce, turkusowe morze, cisza i spokój. Żyć nie umierać. Tę maksymę wzięli sobie do serca mieszkańcy greckiej Ikarii. Rdzenna ludność tej wyspy żyje średnio dziesięć lat dłużej niż reszta Europejczyków.

Wieś Armenistis na greckiej Ikarii

Wcześniej Ikaria była znana z powodu bohatera greckiej mitologii, który w pobliżu tej wyspy spadł do morza. To właśnie Ikarowi, wyspa zawdzięcza swoją nazwę. Teraz zyskała sławę z innego powodu.

Mieszkańcy tej greckiej wyspy położonej na Morzu Egejskim wydają się być odporni na choroby serca czy nowotwory. Ikaryjczycy żyją średnio o dziesięć lat dłużej od pozostałych mieszkańców Starego Kontynentu.

Zdrowa dieta i ruch

Hipotez na temat długowieczności mieszkańców jest wiele. Jedni mówią o świeżych warzywach i zdrowym kozim mleku, inni – o spokojnej wiejskiej atmosferze, poobiedniej drzemce albo o górzystym terenie, który zmusza ludzi do aktywności fizycznej.Na pewno ważnym aspektem jest dieta mieszkańców wyspy. Morze Egejskie pełne jest ryb i owoców morza, a domy i restauracje zdobią sznury czosnku. W powietrzu unosi się zapach ziół. Nie brakuje też gajów oliwnych.

Wśród nabiału największą popularnością cieszy się kozi ser, ser feta i jogurty, a nieprzesadne ilości mięsa, zarezerwowane na np. niedzielne obiady, podaje się z warzywami. Nie zapomina się też nigdy czerwonym winie do posiłków. W menu nie brakuje też pełnoziarnistego chleba domowej roboty.

Czyste powietrze i wino

Naukowcy od dawna zachodzą w głowę, co się składa na fenomen Ikarii. Swoją teorię ma 98-letni Stamatis Moriatis, który uprawia oliwki i winogrona. – Jak mieszkałem w USA, to lekarze powiedzieli, że mam raka płuc i że umrę w ciągu dziewięciu miesięcy. To było 45 lat temu. Wróciłem na Ikarię i nic się nie wydarzyło. Tu jest czyste powietrze i zdrowe wino, bez konserwantów – opowiada w rozmowie z brytyjskim „Daily Mail”.

Błękitne strefy

Ikaria jest zaliczana jest do tzw. błękitnych stref. To miejsca na Ziemi, gdzie miejscowa ludność żyje dłużej niż w innych regionach świata. Oprócz Ikarii do błękitnych stref należą: włoska Sardynia, japońska Okinawa, Loma Linda w Kalifornii oraz mieszkańcy półwyspu Nicoya w Kostaryce.

Źródło: Daily Mail, tm, fot. wikipedia.org
0 0 votes
Article Rating