Dwa silne wstrząsy wtórne nawiedziły grecką wyspę Kos w odstępie zaledwie 16 minut. Pierwszy wstrząs miał siłę 4.5, drugi 4.7 w skali Richtera, a wystąpił na bardzo dużej głębokości, 146 km pod powierzchnią. Spanikowani turyści i mieszkańcy w popłochu wybiegali z hoteli i restauracji. W wyniku trzęsienia ziemi w nocy z czwartku na piątek zginęły dwie osoby, a kilkaset zostało poszkodowanych.

Setki turystów i mieszkańców kolejną noc spędzili pod gołym niebem w obawie przed wstrząsami wtórnymi na wyspie Kos. Ludzie spali w parkach, ogrodach, samochodach a nawet na plaży.

Eksperci greckiego ministerstwa kultury oświadczyli, że trzęsienie ziemi naruszyło budynki kościołów, starego meczetu, XIV-wiecznego zamku i innych historycznych budowli na Kosie.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie miało magnitudę 6,7. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą Kos na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji, a ognisko na głębokości 12 km pod dnem morskim.

Aktywność sejsmiczna w kolejnych dniach

W niedziele wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 lipca) w Grecji mogą pojawić się kolejne wstrząsy sejsmiczne, jednak nie powinny być zbyt silne.

Kolejne wstrząsy mogą pojawić się w okolicach środy 26 lipca. Trochę większa aktywność sejsmiczna może wystąpić 28-29 lipca oraz 2-3 sierpnia.

Duży wzrost aktywności sejsmicznej może wystąpić miedzy 7, a 10 sierpnia i wtedy mogą pojawić się groźne wstrząsy sejsmiczne na Ziemi, w tym również w Grecji i we Włoszech.

W Grecji aktualnie znajdują się cztery ogniska wstrząsów sejsmicznych, pierwsze w okolicach wysp Jońskich.

Kolejne w okolicach miasta Ejo.

W okolicach wyspy Kreta.

Największe ognisko wstrząsów sejsmicznych jest w okolicach wyspy Kos.

 

Więcej informacji na naszym Forum.

 

Przypominam o zbiórce na utrzymanie serwisu, bez której nie przetrwamy.

Źródło: LosyZiemi.pl, rmf24, USGS, EMSC

 

 


 

0 0 votes
Article Rating