Po intensywnych opadach deszczu mieszkańcy wielu regionów Grecji zmagają się ze skutkami powodzi, jakie nawiedziły kraj w ostatnich dniach. Zniszczone zostały drogi, samochody i setki budynków.

Grecja - Intensywne opady deszczu 1

W Salonikach obfite opady deszczu spowodowały zalania dróg. Lokalna straż pożarna otrzymała ponad 100 zgłoszeń, by wydobyć ludzi uwięzionych pod gruzami w piwnicach Zalane zostały domy i sklepy. Mieszkańcy próbują ratować swój dobytek, usuwając wodę z podmytych pomieszczeń.

 Grecja - Intensywne opady deszczu 5

Zalane drogi

W Harilaou przy ulicy Kanaris silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami. Konary zraniły pieszych, którzy w tym momencie przechodzili przez ulicę.

Trzy samochody zostały uwięzione na moście Wszystkich Świętych. Straż pożarna i policja nadzorowały wydobycie i przeniesienie znajdujących się w nich kierowców. Mężczyźni bezpiecznie opuścili zalany teren, pozostawiając swoje auta na moście do czasu, aż woda opadnie.

W Vardar zatkane studzienki spowodowały wylewanie się strumieni wody na ulicę. Kierowcy wpadali w panikę, zostawiając swoje samochody na środku jezdni.

Grecja - Intensywne opady deszczu 4

Zniszczone domy i sklepy

Jak donoszą lokalne media, kilkudziesięciu sklepikarzy z Salonik zostało rannych. Woda zalała piwnice i partery wielu lokali użytkowych w tym mieście. Towar ze sklepów dosłownie pływał po ulicach. 

Grecja - Intensywne opady deszczu 3

Sparaliżowany ruch lotniczy

Sparaliżowany został również ruch lotniczy na lotnisku Macedonia. Setki turystów oczekiwały na loty, które z powodu opadów zostały przesunięte. Samoloty linii Ryanair z Aten do Salonik wylądował w Kavali. A maszyna lecąca ze Stambułu do Salonik zmieniły miejsce lądowania w trakcie lotu i wylądowała w Atenach.

No 836136

Prognozy

Jak prognozują meteorolodzy, z dnia na dzień opadów powinno być coraz mniej. W najbliższych dniach zapowiadany jest wzrost temperatury w środkowej Macedonii i Salonikach. W weekend mieszkańcy podtopionych regionów zobaczą na termometrach nawet 34 st. C.

Źródło: kosmos100.gr, PAP/EPA, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating