Północne regiony Grecji zaatakowała zima. W nocy z niedzieli na poniedziałek koło miasteczka Florina temperatura spadła do -24 stopni C. Takiego mrozu nigdy przedtem tam nie notowano. Z kolei w środkowej Hiszpanii spadło tak dużo śniegu, że kierowcy muszą przypinać do opon łańcuchy, by móc poruszać się po drogach.

Meteorolodzy przewidują, że niskie temperatury utrzymają się w północnej Grecji co najmniej przez kilka dni. W poniedziałek z powodu mrozu pozamykano tam szkoły. Władze doradzają ludziom, żeby bez potrzeby nie wychodzili z domów. W poniedziałek w południe termometry pokazywały w Florinie -13 stopni.

Śnieg na wyspach

Informacje o opadach śniegu dotarły z wysp Thasos, Limnos i Ajos Efstratios na północy Morza Egejskiego.

– Góry są tu białe od śniegu i jest lodowato zimno – powiedział greckiemu radiu jeden ze zmarzniętych mieszkańców Limnos.

Zimniej niż zwykle jest na wyspach na Morzu Jońskim i w południowej części Morza Egejskiego. Na Krecie i Rodos temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza są odbierane jako dotkliwy chłód.

W Atenach świeciło w poniedziałek słońce, a termometry pokazywały siedem stopni.

Hiszpania zasypana

Obfite opady śniegu pojawiły się też w Hiszpanii. Najwięcej białego puchu spadło w jej wschodnich i centralnych regionach. Kierowcy nie przywykli do takich warunków atmosferycznych mają problemy z poruszaniem się po drogach. W pobliżu Segowii w regionie Katylia i León zmotoryzowani musieli użyć w poniedziałek rano łańcuchów, by dojechać do pracy. Temperatura o godzinie 12:00 wynosiła tam tylko 3 st. C.

W kolejnych dniach synoptycy zapowiadają poprawę pogody. Będzie cieplej, do 11 st. C, ale nadal pochmurno.

Źródło: PAP, elmundo.es, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating