W czwartek, 20 lipca o 22:31 UTC, (0:31 czasu polskiego, 1:31 czasu lokalnego) wystąpiło silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim, zaledwie 15 km od wyspy Kos.

Magnituda wyniosła 6.7 w skali Richtera to energia 708 TJ, czyli 197 GWh. Wstrząs wystąpił na głębokości zaledwie 10-12 km pod dnem morza.

Trzęsienie ziemi uderzyło w pobliżu głównych tureckich i greckich ośrodków turystycznych na Morzu Egejskim.

Największe zniszczenia są w centrum miasta Kos, gdzie znajduje się wiele restauracji i barów. Według wstępnych szacunków rannych zostało ponad 100 osób, z których trzy są poważnym, choć nie zagrażającym życiu, stanie. Dwóch turystów zginęło. Wstrząsy dotknęły też wybrzeże Turcji.

 

Niewielkie tsunami

Burmistrz miasta Kos Giorgos Kyritsis powiedział, że ofiary śmiertelne to dwaj młodzi ludzie. Znajdowali się oni w jednym z barów, w którym na skutek trzęsienia zawalił się dach.

Po kilku godzinach ofiary zidentyfikowano. Nie podano ich danych osobowych, ale według policji to obywatele Turcji oraz Szwecji.

Według świadków trzęsienie spowodowało niewielkie tsunami. Woda wdarła się w głąb portowej dzielnicy miasta.

Według wstępnych szacunków rannych zostało ponad 100 osób, z których trzy są w stanie poważnym, choć nie zagrażającym życiu.

Wyspa Kos jest popularna wśród turystów. Również polskich. Wiele firm turystycznych oferuje wyjazdy w to miejsce.

 

Panika w tureckim kurorcie

Na razie nie ma informacji poszkodowanych lub zniszczeniach w Turcji. W turystycznym mieście Bodrum wstrząsy wywołały jednak panikę wśród ludzi, którzy uciekali z domów na ulice.

W połowie czerwca trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 spowodowało śmierć jednej osoby na greckiej wyspie Lesbos. Wyrządziło tam spore szkody. Popękało wiele budynków, uszkodzona została wieża jednego z kościołów. W kilku miejscach osunęła się ziemia, blokując drogi.

Komentarze czytelników będących w pobliżu epicentrum:

– Siostra dzwoniła że u nich w hotelu gruz sypał się ze ścian i woda dostała się na parter budynku.Zresztą było kilka wstrząsów.

– Jesteśmy na Kos w Hotelu Hippocrates straty przynajmniej u nas nie są wielkie. Wszyscy poczujemy na zewnątrz hotelu.

– Jesteśmy w hotelu blue lagoon na Kos. Trzęsienie są odczuwalne do tej pory.

– Bylo kolka wstrząsów na Kos – nadal są wstrząsy wtórne ale juz łagodniejsze. Jesteśmy w ok Kardameny na Kos

– Jesteśmy na Kos w Hotelu Hippocrates straty przynajmniej u nas nie są wielkie. Wszyscy poczujemy na zewnątrz hotelu.

– Co jakiś czas czuć delikatne wstrząsy,które powodują falowanie wody w basenie. Rozdano nam wodę i kazano pozostać na zewnątrz budynku. Hotel ma spękane ściany, w holu leży urwany olbrzymi żyrandol. Ulice są pozalewane wodą która wydostała się z basenów. Grecy zachowują się bardzo spokojnie.

– Jesteśmy na Kos w hotelu Roseland, trzęsienie było mocno wyczuwalne, trzy razy zatrzęsło, mocno zabujało w pokoju, strat nie ma, nie pękly ściany,Koczujemy przy basenie wszyscy przebywamy na zewnątrz.

– Jesteśmy w hotelu Kipriotis Village, cały hotel został ewakuowany, siedzimy na ulicy. Mamy koce i wodę. Miejmy nadzieje ze to juz sie nie powtórzy

– W Aqualand Kipriotis na Kos bez większych szkód. Ludzie nocują na leżakach przed hotelem. Wstrząsy wtórne mniej odczuwalne.

 Hotel Kipriotis Hippocrates. Zniszczenia są, ale nie wiadomo do końca jak duże. Wstrząsy przesuwały meble i łóżka. Siedzimy i leżymy przed hotelem. Od czasu do czasu pojawiają się wstrząsy wtórne.

– Hotel miesi Beach siedzimy przed hotelem sprawdzają pokoje jest trochę zniszczeń

Na Rodos było o 1.30 jedno duże, nie ma zniszczeń ale sporo strachu

– W Mitsis Blue Domes nadal odczuwalne wstrząsy

Jesteśmy na wyspie kos w hotelu Kipriotis village. Wstrząs był bardzo silny. Koczujemy przed hotelem. Jeśli ktoś ma jakieś wiadomości piszcie proszę

– W hotelu akti beatch club nadal odczuwalne wstrząsy.. Pierwszy był straszny.. Jesteśmy już w pokojach.. Oby to się skończyło..

– Pracujemy tutaj z koleżanką, w naszym pracowniczym pokoju pospadaly obrazy, meble i lustro. Śpimy na dwoeze. Jutro podobna ma być powtórka.

– Byliśmy w faliraki małe było .zatrzeslo łóżkami

– Hotel Atlantis na Kos. Pierwszy wstrząs bardzo mocny, kolejne odczuwalne. Wszyscy są na zewnątrz, ściany popękane. Nadal są wstrząsy…

– Atlantis hotel przed chwila był delikatny wstrząs,wszyscy leżą i siedzą poza budynkiem,rozdali koce i wodę,nie wiemy co dalej

Więcej komentarzy jest na końcu strony.

 

Oddziaływania

Wstrząs wystąpił zaledwie kilkanaście godzin po szczycie oddziaływań magnetycznych o którym pisałem 3 lipca, więc naprężenia w płytach mogą być jeszcze duże. W Grecji nadal trzęsie się ziemia. Na końcu znajduje się wykres i lista wstrząsów od magnitudy 3.0 i 4.0

Link do artykułu.

 

Filmy

Energia wstrząsów sejsmicznych 17-20.07.2017 r.

Wstrząsy sejsmiczne, Grecja i Turcja 2017.07.20-21 (1:50 UTC) od magnitudy 4.0

Wstrząsy sejsmiczne, Grecja i Turcja 2017.07.20-21 (1:50 UTC) od magnitudy 3.0

Dodane: 21.07.2017, 10:27

Nadal występują wstrząsy w Grecji, poniżej magnitudy w tym rejonie od czwartku 20 lipca do teraz.

Źródło: USGS, EMSC, tvn24

 


 

0 0 votes
Article Rating