W sobotę o godzinie 11.35 sejsmografy wykryły bardzo silne wstrząsy na południowo-zachodnim wybrzeżu Grecji. Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 6.9 w skali Richtera znajdowało się zaledwie 73 km od Aleksandropolis. Nie ma doniesień o rannych i zniszczeniach.

Aleksandropolis - Grecja

Sejsmografy należące do amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej (United States Geological Survey, w skrócie USGS) zarejestrowały trzęsienie o sile 6.9 w skali Richtera.

Wstrząsy były odczuwalne też w Stambule

Trzęsienie odczuwalne było najsilniej na wyspach Limnos i Samotraka oraz w Salonikach. Słabe wstrząsy były odczuwalne przez około 10 sekund w sąsiedniej Turcji – w Stambule.

– Epicentrum znajduje się około 73 kilometrów na południowy wschód od miasta Aleksandropolis – poinformowała USGS. Wstępnie szacowano, ze wstrząsy pochodziły z głębokości 91 km. O godzinie 11.49 sprecyzowano, że znajdowały się 10 km pod ziemią.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Grecję; na początku br. dwukrotnie w odstępie tygodnia ucierpiała w wyniku wstrząsów wyspa Kefalinia na Morzu Jońskim, na zachodzie kraju.

Energia wstrząsów sejsmicznych 2014.05.23 1M
Red.:
Na Forum.LosyZiemi.pl znajduje się darmowy program mojego autorstwa do analizy trzęsień ziemi.
Baza programu zawiera 742 tys. wstrząsów sejsmicznych od 1973 roku – USGS.
Na Forum wymagana jest rejestracja.
0 0 votes
Article Rating