Trzy osoby zostały przewiezione do szpitala, po tym jak w piątek w nocy trzęsienie ziemi uderzyło w zachodnią Grecję. Wstrząs o magnitudzie 6,8 był odczuwalny w Libii i Włoszech.

Trzy osoby zostały hospitalizowane po tym, jak w piątek uderzyło silne trzęsienie ziemi. Według rzecznika agencji ochrony ludności, dwie z nich miały lekkie obrażenia.

Grecki Instytut Geodynamiki podał, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 uderzyło 50 kilometrów na południe od Zakintos. United States Geological Survey (USGS) i Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) mówią, że trzęsienie miało siłę o 0,4 wyższą, niż podana przez greckich specjalistów.

USGS podało, że epicentrum znajdowało sie na Morzu Jońskim, około 130 kilometrów od miasta Patras na Peloponezie.

 

Najsilniej na Zakintos

Drżenie najbardziej odczuwalne było za Zakintos. Seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał 5,6 w skali Richtera, spowodowała chwilowe przerwy w dostawie prądu.

Lokalne serwisy informacyjne podały, że klasztor z XV w. został zniszczony. Przerwy w dostawie prądu i nieznaczne zniszczenie portu w Zakitos, w pobliżu epicentrum, nie wpłynęło na operacje portowe. – Nie napotkaliśmy żadnych szczególnych problemów. Powoli wraca spokój – stwierdził burmistrz Zakintos Pavlos Kolokotsas.

Odczuwalne we Włoszech

Jeden z włoskich serwisów informacyjnych podał, ze trzęsienie odczuwalne było w południowych Włoszech, setki kilometrów od epicentrum. Strażacy w Kalabrii, Puglii i na Sycylii odebrali tysiące telefonów informujących o drganiach.

Według szefa Greckiej Organizacji do spraw Planowania i Ochrony Przed Trzęsieniami Ziemi Efthymiosa Lekkasa, uwolniona energia na podstawie kąta uskoków, skierowała się w stronę Włoch.

Właściwa ochrona

Lekkas dodał, że zniszczenia na Zakintos nie są aż tak poważne. Z uwagi na częste trzęsienia, na które wyspa jest podatna, w budownictwie zaczęto przyjmować specjalne sejsmiczne kody ochronne. Stwierdził również, że po trzęsieniu nie wystąpi tsunami.

Jak podaje EMSC poziom wód wzrósł jedynie o około 20 centymetrów, choć lokalnie może być nieco wyższy. Uznano też, że trzęsienie było dość płytkie, ponieważ znajdowało się zaledwie 14 km poniżej dna morskiego.

 

Grecja – Silne trzęsienie ziemi 25 km od wyspy Zakintos, magnituda 6.8 w skali Richtera

Zbliża się silne oddziaływanie magnetyczne, które wystąpi od 22-26 października, a słabsze 28-30 października, szczyt pierwszego już 24 dnia miesiąca

 

 

Źródło: USGS, EMSC, Reuter

 

0 0 votes
Article Rating