Czwartek przywitał Greków śniegiem. W ciągu ostatnich kilku dni zimno i chłód nasiliły się w tym rejonie, a meteorolodzy prognozują stopniową poprawę sytuacji na sylwestra. Na razie ludność, zwłaszcza na przedmieściach Aten, zmaga się z utrudnieniami na drogach i w komunikacji miejskiej, a statki pozostają zadokowane w porcie.

Chłodny front przesunął się w nocy do Grecji, przez co Ateńczycy w czwartkowy ranek obudzili się w śnieżnej scenerii. Obfite opady dotknęły znacznej części kraju, a szczególnie terenów górzystych. W stolicy kraju śnieg prószył z samego rana, mieszkańcy zmagali się tam również z opadami deszczu i gradu.

Ateny i przedmieścia

Biały puch pokrył północne przedmieścia Kiffssia i Ekali i południowe wybrzeże. Jak podaje Państwowe Obserwatorium, nocne temperatury spadły do -4 st. C na Parnicie – masywie górskim w Attyce, na północ od Aten, wznoszący się na 1413 m n.p.m. Kierowcy od środy muszą używać tam łańcuchów, aby dostać się na przysypaną śniegiem górę. Termometry wskazały 3 st. C na północy w Penteli, gdzie władze były zmuszone zamknąć rano drogi, podobnie jak Hymettus. Tę samą temperaturę odnotowano także w Drosie, a w centralnych centralnych obszarach takich jak Pattissia i Papagu 8 st. C.
Śnieg w północnych przedmieściach udaremnił również podróżowanie koleją elektryczną.

Ciężka sytuacja na morzu

Trudne warunki panują również na wodzie. Opadom towarzyszyły silne wiatry, dlatego też promy musiały pozostać w potach w Pireusie, Rafinie i Lavrio, pływanie promami pasażerskimi zostało  zakazane także w północnej części Morza Egejskiego.Zimowa aura opanowała praktycznie całą Grecję. Na półwyspie Peloponez warunki są jeszcze trudniejsze niż w okolicach greckiej stolicy. Śnieg pokrył także północną część, zwłaszcza tereny górskie. Z opadami zmagają się również wyspy takie jak Lesbos, Chios i Samos, które są goszczą dziesiątki tysięcy uchodźców i migrantów.

Poprawa na sylwestra

Prognozy przewidują, że zimna, mokra i śnieżna pogoda utrzymywać się będzie jeszcze przez cały weekend, a warunki, zwłaszcza na morzu będą trudne. W sobotę temperatura ma być już nieco wyższa, a poprawa sytuacji ma nastąpić w sylwestra.

 
0 0 votes
Article Rating