W sobotę, 15 lipca o godzinie 20:30 UTC na Morzu Śródziemnym, zaledwie 8 km od wyspy Kreta wystąpiły silne wstrząsy sejsmiczne.

Trzęsienie ziemi miało siłę 5.4 w skali Richtera, co oznacza energię 8 TJ, czyli 2.2 GWh. Wystąpiło na południowej stronie wyspy na głębokości 8.7 km według USGS, według EMSC głębokość wynosiła 15 km.

Grecki instytut informuje, że po trzęsieniu ziemi w ciągu 30 minut wystąpiły trzy wstrząsy wtórne o magnitudzie 3.5 w skali Richtera. Wstrząs główny był mocno odczuwalny na południowej stronie wyspy, na daną chwilę nie ma informacji o zniszczeniach.

Pierwsze trzęsienie ziemi trwało około 3 sekund, a kolejne trwały 1 – 2 sekund.

Pozdrowienia dla Kuby, który jako pierwszy zgłosił wstrząsy sejsmiczne bezpośrednio z wyspy Kreta.


Trzęsienie ziemi wystąpiło dziś już w Indonezji, na wyspie Celebes, magnituda wstrząsów wyniosła 5.9 w skali Richtera. W ciągu ostatniej doby wystąpiły 2 wstrząsy sejsmiczne pod lodowcem w Islandii, magnitudy 3.1 i 3.3. Ostatnie wstrząsy według bazy EMSC wystąpiły tam 30 czerwca.

Dzieje się tak na skutek oddziaływań magnetycznych, których szczyt jest dziś w okolicach północy UTC, więc w ciągu doby mogą wystąpić jeszcze kolejne silne wstrząsy sejsmiczne.

 

Źródło: LosyZiemi.pl, EMSC, USGS

 

0 0 votes
Article Rating