Według naukowców coraz szybciej topi się lód na Grenlandii. Za tym zjawiskiem podąża kolejne – podnoszenie się poziomu oceanów na całym świecie. Do końca stulecia zalanych może zostać wiele nadbrzeżnych miast.

Olśniewająca biel Grenlandii przecinana bladoniebieskimi strumieniami i krystalicznie czystymi jeziorami jest  wyjątkowo zagrożona przez globalne ocieplenie. Naukowcy oceniają, że topnienie grenlandzkiego lodu przebiega trzykrotnie szybciej niż choćby topnienie Antarktydy.

Przełamanie lodów

O coraz bardziej widowiskowych efektach zmian klimatycznych mówi się bez przerwy – gwałtownych huraganach w Stanach Zjednoczonych, wakacyjnej fali pożarów w Europie czy też kapryśnej pogodzie w Ameryce Południowej. To, co dzieje się z Grenlandią, nie jest tak łatwo uchwytne, jednak nie oznacza, że jest mniej groźne. Wraz z topniejącym lodem Grenlandii podnosi się poziom oceanów na całym świecie.

Według badaczy z NASA globalny poziom wody wciąż rośnie, a do końca stulecia podniesie się nawet o dwa metry, co przyniesie zagładę niektórym nadbrzeżnym miastom. Gdyby lód Grenlandii roztopił się całkowicie, poziom wód wzrósłby o zawrotną wartość siedmiu metrów.

Z roku na rok lodu ubywa – Lodowiec na Grenlandii

Coraz krótszy jęzor

Naukowcy NASA przyznają, że utrata lodu bardzo wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad – z 34 gigaton w latach 92′-01′ do przeszło 280 gigaton od 2002 roku.

– W ciągu ostatnich 50 lat objętość stopionej wody podwoiła się – poinformował klimatolog Jason Biox. – Na Grenlandii, gdziekolwiek nie pójdziesz, usłyszysz topniejący lód. A im więcej tego lodu topnieje, tym większe tworzą się jeziora – dodał.

Jeziorka polodowcowe przyczyniają się do rozmarzania lodowców, jednak newralgiczna pozostaje działalność człowieka. To ona stoi za nasileniem się efektu cieplarnianego.

Jednym z zauważalnych efektów jest kurczenie się jęzorów lodowcowych na Grenlandii, co można zaobserwować na powyższym zdjęciu.

 

 

Źródło: CNN, źródło, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating