Trzęsienie ziemi doprowadziło do powstania fal, które uderzyły w zachodnie wybrzeże Grenlandii. Trzeba było pilnie ewakuować mieszkańców. Fala uderzyła zmywając cały budynek do oceanu, 4 osoby były w  środku.

„Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o ofiarach śmiertelnych” – oświadczył szef grenlandzkiej policji Bjorn Tegner Bay. Trzęsienie miało siłę co najmniej 4 stopni, a jego epicentrum zlokalizowano 30 kilometrów na północ od Nuugaatsiaq. Powstałe w jego następstwie fale zalały miejscowości IllorsuitUummannaq.

Nie ma kontaktu z 23 osobami

Obok czterech osób oficjalnie uznanych za zaginione, nie ma kontaktu z 23 innymi osobami. Policja nie uznaje tych ludzi za zaginionych, gdyż – jak tłumaczy – mogli oni udać się na ryby lub przebywać w innym miejscach na Grenlandii.

Trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę wieczorem zachodnie wybrzeże Grenlandii. Epicentrum znajdowało się kilkadziesiąt kilometrów na północ od położonej za kołem podbiegunowym wyspy Nuugaatsiaq. To tam fala tsunami poczyniła największe szkody. Zniszczonych zostało 11 domów i elektrownia, przez co na wyspie nie ma prądu. Ewakuowano 78 mieszkańców wyspy. W akcji ratowniczej uczestniczyły statki oraz helikopter.

Meteorolog Trine Dahl Jensen powiedziała duńskiej agencji informacyjnej Ritzau, że trzęsienie ziemi na Grenlandii to „nietypowe zjawisko” i ostrzegła o możliwości wstrząsów wtórnych.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen przekazał wyrazy współczucia ofiarom „straszliwej katastrofy naturalnej” i zapewnił, że jest na „bieżąco informowany” o kataklizmie.

Tak silne trzęsienie ziemi na Grenlandii nie jest zjawiskiem typowym. Jak przypuszcza, w wyniku wstrząsów do morza osunęły się fragmenty wybrzeża, co z kolei spowodowało tsunami.

Policja nawołuje mieszkańców, żeby trzymali się z daleka od brzegu. Trwa ewakuacja dwóch miejscowości.

 

Źródło: rmf24, http://earthquake-report.com/2017/06/18/tsunami-waves-damage-some-villages-on-the-greenland-coast/, tvn24
0 0 votes
Article Rating