Madagaskarowi zagraża cyklon tropikalny Enawo, który narodził się nad Oceanem Indyjskim.

Prognozy przewidują, że Enawo uderzy w wyspę w poniedziałek lub wtorek. Żywioł będzie groźny dla zdrowia i życia, bo meteorolodzy przewidują wiatr do 160 km/h i wielkie ulewy.

W ciągu tygodnia cyklon będzie się rozwijał i przybierał na sile. Na Madagaskarze, w północno-wschodniej części wyspy, może być odczuwalny już w poniedziałek. Obecnie cyklon ma 1 kategorię w pięciostopniowej skali.

Będą powodzie i lawiny błotne

Enawo zanim uderzy w Madagaskar, osiągnie siłę intensywnego cyklonu tropikalnego. Według meteorologów z AccuWeather nad ląd dotrze w poniedziałek wieczorem lub we wtorek czasu lokalnego.

– To staje się oczywiste, że północno-wschodni Madagaskar doświadczy silniejszego wiatru i intensywnych opadów deszczu od poniedziałku – powiedział starszy meteorolog AccuWeather Jason Nicholls.

Najgorzej będzie we wtorek i środę, gdy cyklon dotrze nad ląd. Na wyspie mogą się pojawić podtopienia po ulewnym deszczu oraz lawiny błotne. Może spaść od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Miejscami jednak opady mogą osiągnąć nawet 400 l/mkw. Niebezpieczny będzie także silny wiatr, który może osiągnąć prędkość do 160 km/h.

Źródło: accuweather.com, aljazeera.com, weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating