Naukowcy są zgodni, uskok San Andreas w najbliższej przyszłości wygeneruje silne trzęsienie ziemi. W Los Angeles może wyrządzić tragiczne skutki.

san-andreas-2

Uskok San Andreas ciągnie się przez blisko 1300 km wzdłuż Kalifornii. Jest on najdłuższym uskokiem w USA i jednym z najbardziej niebezpiecznym na całym świecie. Uskok to struktura tektoniczna powstała w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni. Ziemia w tym regionie cały czas się napręża co skutkuje wstrząsami sejsmicznymi. Ostatni o magnitudzie 6,5 miał miejsce w czwartek przed godziną 16.

W historii pojawiało się tam więcej trzęsień, silniejszych. Największe zanotowano w 1857 roku (magnituda 7,9). Tymczasem w San Francisco w 1906 roku wstrząs o magnitudzie 7,8 przyczynił się do śmierci trzech tysięcy osób.

san-andreas

Tykająca bomba

Według Thomasa Jordana z Centrum Trzęsień Ziemi w Południowej Kalifornii uskok San Andreas pozostawał w ostatnich latach za spokojny. Obecnie akumuluje energię, żeby w końcu ją oddać, co wywoła silne trzęsienie ziemi. Ekspert podaje, że słynny kalifornijski uskok przesuwa się o około 5 metrów na 100 lat. Naukowcy z amerykańskich służb geologicznych USGS twierdzą, że w południowej Kalifornii średnio raz na 150 lat dochodzi do potężnego trzęsienia ziemi.

san-andreas-3

Ogromne straty

Jeśli w Los Angeles, drugim co do liczy ludności mieście w Stanach Zjednoczonych, pojawiłby się wstrząs o magnitudzie 7,8 aglomeracja poniosłaby wielki cios. Szacuje się, że zginęłoby około dwóch tysięcy osób, 50 tys. zostałoby rannych, a szkody określono na blisko 200 miliardów dolarów.

Uskok San Andreas

Uskok San Andreas

Kiedy i jak silny?

Eksperci podkreślają, że nie jest możliwe określenie dokładniej daty, kiedy pojawi się potężny wstrząs. Są jednak zgodni, że powinien pojawić się w ciągu najbliższych 30 latach. Jak silny mógłby być? Według ekspertów istnieje 75 procentowe prawdopodobieństwo, że trzęsienie ziemi w najbliższej przyszłości będzie miało magnitudę co najmniej 7, ale niewykluczone, że nawet 8.

Grupa myśliwych we Włoszech w niedzielę 30 października wybrali się w okolicę góry Monte Vettore na granicy prowincji Umbria i Marche, podczas gdy pojawiło się ogromne trzęsienie ziemi. Zobacz nagranie wstrząsów o magnitudzie 6,6.

 

Źródło: theweathernetwork.com, tvnmeteo
3.5 2 votes
Article Rating