Wybrany został Europejski Pająk 2015 roku. Został nim motacz nadrzewny, bardzo nietypowy stawonóg. Wydaje dźwięki odwłokiem.

Motacz nadrzewny – Anyphaena accentuata

Pająk motacz nadrzewny Anyphaena accentuata jest Europejskim Pająkiem Roku 2015. Został wybrany przez grupę 86 arachnologów z 26 krajów. Nad głosowaniem czuwało Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w Austrii, Arachnologische Gesellschaft oraz Europe Society of Arachnology. Wybory mają na celu wskazanie, na którym pajęczaku w danym roku zostanie skupiona uwaga naukowa.

Motacz nadrzewny – Anyphaena accentuata 2

Głośny pająk

Dlaczego to motacz nadrzewny został pająkiem roku? Powodów jest kilka. Gatunek ten ma bardzo charakterystyczny wygląd. Łatwo dzięki temu go rozpoznać i prowadzić badania. Dodatkowo mają one niezwykłą umiejętność, samce odwłokiem wydają dźwięki, co sprawia, że są to bardzo nietypowe pajęczaki.

Ciemne plamy na odwłoku

Samice tego pająka są w kolorze od żółci, przez beż, aż do brązu. Osiągają do maksymalnie 9 mm. Na odwłoku zaznaczone są cztery bardzo ciemne plamy, które są charakterystyczne dla tego gatunku. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic (długość ich ciała waha się od 4 do 7 mm). Pająki te żyją na pniach i w koronach drzew. Można je spotkać również na zabudowie. Zimą chowają się pod korą martwych drzew. Odżywiają się owadami bezskrzydłymi i skoczogonkami.

Wibrujący pająk

Pająki te słyną z nietypowych dla pająków zachowań podczas godów. Samiec, aby zachęcić samicę, uderza nogami o kryjówkę. Dodatkowo za pomocą odwłoka wydaje wibrujące dźwięki.

 

Źródło: european-arachnology.org, tvnmeteoeuropean-arachnology.org
0 0 vote
Article Rating