Ogromna kolumna wirującego powietrza powstała na środku boiska.

Wysoki i masywny wir pyłowy utworzył się w gorące, pogodne popołudnie nad boiskiem w mieście Santa Cruz del Quiche, w Gwatemali.

 

Diabeł pyłowy przerywa mecz

Zjawisko powstało w czasie, gdy na miejskim boisku młodzież grała w piłkę nożną. Na video nagranym przez jednego z uczestników spotkania widać potężną kolumnę wirującego powietrza, która unosi piach oraz pył z boiska i podnosi go na dużą wysokość. Następnie wir przemieszcza się w kierunku zaparkowanych samochodów i domów.

Podobny do tornada

Wir pyłowy (w Ameryce nazywany także diabłem pyłowym lub tańcem diabła) to zjawisko, które może być podobne do tornada, ale mechanizm jego powstawania jest zupełnie inny. Tornado powstaje pod chmurą burzową, a wir pyłowy tworzy się najczęściej w czasie słonecznego dnia, w skutek ogrzewania się powietrza. Wtedy gorące powietrze unosi się i w pewnym momencie, gdy warunki atmosferyczne (ciśnienie, wiatr) są odpowiednie, zaczyna coraz szybciej wirować.

Położenie miasta Santa Cruz del Quiché

1000 metrów wysokości

Zazwyczaj wir pyłowy ma wysokość kilku lub kilkunastu metrów, ale w skrajnych przypadkach może mieć aż kilometr wysokości i nawet 10 metrów średnicy. Wirujące powietrze przeważnie osiąga prędkość kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Duży wir pyłowy może przenieść około 15 ton pyłów w pół godziny.

 

Źródło: RedClimaticaMundial/facebook/twitter, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating