Po tym, jak próbowano je uczyć języków, ciągano po sądach, teraz jako najbliżsi kuzyni ludzi okazują się posiadać także zamiłowanie do alkoholu.

Przeżute liście służą do efektywniejszego nabierania wina palmowego.

Przeżute liście służą do efektywniejszego nabierania wina palmowego.

Naukowcy badający szympansy w Gwinei odkryli dowody długotrwałego i często powtarzającego się spożycia etanolu przez małpy.

Po 17 latach badań udało się zarejestrować małpy, które przy pomocy przeżutych liści piły sfermentowany sok palmowy.

U niektórych osobników można było zauważyć „wyraźnie oznaki upojenia”.

Badania opublikowane w dzienniku Royal Society Open Science sugerują, że ten proceder jest całkowicie normalny i szympansy z własnego wyboru piją napój wytwarzany przez drzewa Rafia.

Spoglądając na zachowanie pijanych małp...

Spoglądając na zachowanie pijanych małp…

Picie bez umiaru

W Bossou na obszarze Gwinei, gdzie badania te miały miejsce, niektórzy mieszkańcy zbierają „wino palmowe” z drzew – uderzając w ich korony, a następnie przelewając do plastikowych pojemników. Robią to rankami oraz wieczorami.

Badacze pracujący w okolicy byli świadkami jak wspinające się po drzewach szympansy – często w grupach – konsumowały naturalnie sfermentowany palmowy sok. Podczas tych libacji szympansy nasączały liście jak gąbki.

Małpy korzystają ze ciekawego sposobu picia: gąbki z liści – garściami nabierają do ust liście, przeżuwają je oraz ponownie nasączają napojem z drzewa Rafia.

Aby sprawdzić jak mocno rozkoszowały się tym napojem zwierzęta naukowcy postanowili zmierzyć poziom alkoholu w pojemnikach z winem zebranym przez mieszkańców, a następnie nagrać alkoholową libację małp.

Zespół badawczy, pod kierunkiem dr Kimberley Hockings z Oxford Brookes University oraz Centrum Badań Antropologii w Portugalii, ustalili, że w soku znajduje się 3% alkoholu.

Oszacowano, że niektóre osobniki potrafiły skonsumować około 85 ml alkoholu, twierdzi Hockings, „co odpowiada 8,5 jednostkom brytyjskich” (w przybliżeniu butelka wina).

„Wykazywały behawioralne objawy nietrzeźwości, w tym zasypianie wkrótce po wypiciu.”

„Innym razem po wypiciu wina, jeden dorosły samiec wydawał się znacząco niespokojny”.

 

Imprezka z szympansem wcale nie jest niemożliwa!

Imprezka z szympansem wcale nie jest niemożliwa!

„Podczas gdy inne szympansy szykowały się do snu w swoich nocnych gniazdach, on spędził dodatkową godzinę w ruchu – skacząc z drzewa na drzewo – w nerwowy sposób. Może to tylko nasze domysły, ale chcielibyśmy się temu lepiej przyjrzeć w przyszłości”, powiedział badacz.

Alkohol może być toksyczny, a do tej pory krążyły jedynie niepotwierdzone anegdoty o ssakach naczelnych (nie będącymi ludźmi) konsumującymi go na wolności. To pierwszy raz, kiedy badaczom udało się nagrać i zapoznać się z przypadkiem dobrowolnego sięgania po alkohol przez dzikie małpy. Wygląda na to, że szympansom na drodze ewolucyjnej, smak trunku upodobał się podobnie, jak ludziom.

Jedne z ostatnich badań Matthew Carrigan, z Santa Fe College w USA, wykazały, że zarówno ludzie i małpy afrykańskie posiadają identyczną, aktywną mutację genetyczną, która umożliwiła im na skuteczne metabolizowanie etanolu.

Profesor Richard Byrne, biolog ewolucyjny z University of St Andrews, powiedział, że ewolucyjne pochodzenie tego genu mogło być próbą „uzyskania łatwego dostępu do źródeł energii – czyli cukrów prostych – które zostały niefortunnie „zabezpieczone” szkodliwym alkoholem„.

„Bez względu na ewolucyjne pochodzenie, sztuka adaptacji sprawiła, że jestem zdolny do cieszenia się dobrymi smakami”, dodaje profesor.

Dr Catherine Hobaiter, z Uniwersytetu St Andrews powiedziała: „To byłoby fascynujące móc bardziej szczegółowo obserwować takie zachowania: Czy małpy rywalizują między sobą o dostęp do alkoholu? Albo czy te wykazujące oznaki nietrzeźwości, a następnie dostatecznie upite odczuwają o poranku osłabienie i zawroty głowy?

Dr Hobaiter dodaje: „Nawet po 60 latach badań [szympansów], one ciągle nas zaskakują.


Film nagrany przez badaczy. Obserwacja pijących szympansów.
Źródło: BBC News