Strzały z pistoletu maszynowego do ludzi przed synagogą w mieście Halle w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych. Do ataku doszło w czasie żydowskiego święta Jom Kipur. Niemieckie media twierdzą, że był też drugi atak z bronią, w pobliskim Landsbergu. Policja mówi o „co najmniej dwóch miejscach zdarzenia”, ale nie podaje szczegółów. 

Jak przekazała policja, „mówimy w tej chwili o co najmniej dwóch miejscach zdarzenia i jednym sprawcy, który zbiegł, będąc uzbrojonym”. Według służb, „nie jest jednak wykluczone, że były w to zaangażowane również inne osoby”. – Wymaga to jednak jeszcze potwierdzenia – wyjaśnił rzecznik policji Ralf Karlstedt.

– Mamy więc do czynienia z jednym sprawcą, który zbiegł pojazdem, którego ślady zostały przez funkcjonariuszy zidentyfikowane. Na podstawie tych śladów zatrzymano jedną podejrzaną osobę – przekazał.

Wcześniej informowano, że w ataku brało udział kilku uzbrojonych napastników, którzy potem uciekali samochodem w kierunku Lipska.

Niemieckie media, powołując się na przedstawicieli policji, informują, że strzały padły również w oddalonym o 15 kilometrów od Halle Landsbergu. Szczegółów oficjalnie jednak nie podano. Policja apeluje o nierozpowszechnianie niesprawdzonych informacji.

Agencja Reutera cytuje burmistrz Landsberga Anję Werner, według której dwie podejrzane osoby uprowadziły samochód i skierowały się autostradą w kierunku Monachium.

 

Media: ofiary to kobieta i mężczyzna

Jak podaje niemiecki regionalny nadawca publiczny MDR, ofiary śmiertelne to kobieta i mężczyzna. Mężczyzna miał zginąć w barze, a kobieta na pobliskiej Humboldtstrasse.

Strzały przed synagogą

Jak przekazał niemieckim mediom Max Privorotzki, przewodniczący gminy żydowskiej w Halle, w synagodze w chwili ataku było 70-80 osób.

Oprócz ataku przed synagogą na teren cmentarza żydowskiego w Halle miał zostać wrzucony granat.

Służby apelują do ludzi o pozostawanie w domach bądź znalezienie bezpiecznego schronienia. Policja w Dreźnie – stolicy Saksonii – poinformowała, że wzmocniła ochronę synagogi i cmentarza żydowskiego. Pilnują ich funkcjonariusze uzbrojeni w karabiny maszynowe.

Dworzec kolejowy w Halle zamknięto, policja uprzedza, że w centrum miasta są duże utrudnienia w ruchu. Zaplanowany na wieczór w tym mieście Festiwal Światła nie został odwołany.

Atak w Jom Kipur

Do ataku doszło w czasie żydowskiego święta Jom Kipur. Policja jak dotąd oficjalnie nie potwierdza, by atak był z tym związany, ale poinformowała na Twitterze, że analizuje sytuację i rozważa wzmocnienie sił, by zapewnić bezpieczeństwo społeczności żydowskiej.

Rzecznik rządu: straszne wiadomości

Atak w Halle skomentował rzecznik niemieckiego rządu federalnego Steffen Seibert. Doniesienia nazwał „strasznymi wiadomościami”. Wyraził nadzieję, że „policji uda się schwytać sprawców tak szybko, jak to możliwe i że nikt inny nie będzie już zagrożony”. Zaapelował, by mieszkańcy przestrzegali wskazówek udzielanych przez policję.

 

Trwa burza geomagnetyczna

 

 

Źródło: PAP, mdr.de, spiegel.de
0 0 votes
Article Rating