Ten spacer mógł się zakończyć tragicznie. 41-latka z Hamburga znalazła nad rzeką kamień, który do złudzenia przypominał bursztyn. Podniosła go i schowała do kieszeni. Chwilę później jej kurtka stanęła w płomieniach. Okazało się bowiem, że znaleziony kamyk to nie bursztyn, a bardzo groźny fosfor biały!

Biały fosfor

41-latka wybrała się w ubiegłym tygodniu nad Łabę. Podczas spaceru znalazła kamyk, który wzięła za bursztyn. Włożyła go do kieszeni kurtki i usiadła na ławce.

Chwilę później jej ubranie stanęło w płomieniach. Tylko przypadek sprawił, że kobieta nie została poparzona: wcześniej bowiem zdjęła kurtkę i przewiesiła ją przez oparcie ławki.

Na miejsce wezwano straż pożarną. Okazało się wówczas, że rzekomy „bursztyn” to tak naprawdę fosfor biały. Fosfor jest substancją łatwopalną i silnie trującą; gdy wyschnie, wchodzi w gwałtowną reakcję z powietrzem i zaczyna płonąć. Wywołuje poparzenia nieulegające zabliźnieniu.

Hamburska policja ostrzega przed zbieraniem tego typu kamieni. Na plażach nad Łabą takich kawałków trującego fosforu może być więcej. W wodach rzeki wciąż kryje się dużo podobnych substancji, które są pozostałościami po II wojnie światowej. W czasie wojny alianci zrzucali na miasto bomby, które zawierały właśnie biały fosfor.

 

Fosfor Biały

WikiPedia

Fosfor biały (fosfor żółty) – najaktywniejsza odmiana alotropowa fosforu. Biała, lepka, woskowata substancja o temperaturze topnienia 44 °C i wrzenia 280 °C; gęstość 1,8 g/cm³. Tworzy dwie formy krystaliczne, α (układ regularny), stabilna w warunkach normalnych, oraz β (układ heksagonalny), stabilna poniżej –80 °C.

Otrzymuje się go przez kondensację jego par powstających podczas prażenia bez dostępu powietrza fosforanu wapnia z koksem i piaskiem. Jego cząsteczka składa się z czterech atomów ułożonych w czworościan foremny (tetraedr).

Fosfor biały przechowuje się pod wodą. Na powietrzu szybko się utlenia, z widoczną w ciemności zielonkawą poświatą (stąd termin fosforescencja), łatwo ulega samozapłonowi (w formie litej w temp. 25–60 °C, rozdrobniony natychmiast). Palący się biały fosfor rozgrzewa się do 1300 °C i wydziela dużą ilość żrącego dymu (pięciotlenek fosforu). Jest trudny do ugaszenia (nie należy gasić go wodą).

Fosfor biały jest silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Zakazane jest używanie białego fosforu do produkcji zapałek.

Stosowany jest jako substancja aktywna w broni zapalającej.  Używany i stosowany w bombach w czasie II wojny światowej.

 

Źródło: RMF24, PAP, WIkiPedia.prg
0 0 votes
Article Rating