Rząd Wielkiej Brytanii był gospodarzem międzynarodowej konferencji w sprawie nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. Konferencja zgromadziła światowych przywódców do zwalczenia handlu i pomocy w ochronie zagrożonych gatunków.

Tymczasem szerzy się handel kością słoniową w Azji, który doprowadza do wymarcia populacji słoni afrykańskich.  Chiński rynek jest największym na świecie pod względem obrotu kością słoniową a Hong Kong jest odpowiedzialny za część tego popytu. Hong Kong jest portem tranzytowym dla kości słoniowej. Władze twierdzą, że tam są zdeterminowani aby ukrócić ten handel.

W  Hongkongu jest mnóstwo sklepów z wyrobami z kości słoniowej od wyrobów dekoracyjnych, biżuterii aż po pary kłów. Dla wielu przynęta jest zbyt wielka aby jej się oprzeć. Jest zbyt wielu chętnych na wyroby z kości słoniowej, które są autentyczne i posiadają certyfikaty. Kość słoniowa traktowana jest jako „białe złoto” i oznacza to bogactwo i szlachetność, za którą stoi okrutna rzeź słoni.

Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku około 36.000 słoni afrykańskich zostało poddanych ubojowi co wzbogaciło handlujących kością słoniową – ocenia się, że jeden słoń został zabity co 15 minut.

Eksperci ostrzegają, że słonie nie są dostatecznie chronione przed zagrożeniem wyginięciem a może to nastąpić w przeciągu pięć do dziesięciu lat aby ten gatunek został wymazany z ekosystemu.

Pomimo globalnego zakazu handlu kością słoniową ustanowionego w 1989 roku proceder ten trwa nadal i nielegalny biznes nadal kwitnie.

Według Międzynarodowego Funduszu na rzecz dobrostanu zwierząt, Chiny są największym na świecie rynkiem kości słoniowej, co stanowi ok. 70% światowej konsumpcji. W Chinach kość słoniowa może kosztować nawet o 2400 dolarów kilogram.

Hong Kong jest kluczowym punktem tranzytowym dla nielegalnego handlu kością słoniową u wejściu do Chin kontynentalnych.

Hong Kong jest zarówno miastem popytu a także jednym z największych punktów tranzytowych. Hong Kong jest jednocześnie zdeterminowany do walki w celu powstrzymania handlu kością słoniową.

Rząd podjął drastyczne środki do walki z przemytem kości słoniowej, ale charakter handlu kością słoniową zwiększa złożoność w egzekucji.

Od samego początku, począwszy od kłusownictwa, do handlu i sprzedaży w kraju docelowym, proces handlu kością słoniową jest bardzo zorganizowany co sprawia, że ​​łapanie nielegalnych handlowców jest niezwykle trudne.

Jedną z największych przeszkód jest niewystarczający wywiad kryminalnego ścigania. ​​HK  pracuje z innymi rządami aby przekazywać rzetelne informacje, które mogą przerwać ten łańcuch dostaw.

Hongkong przejął w ostatniej dekadzie już ponad 30 ton kości słoniowej pochodzącej z kontrabandy co czyni go jednym z największych składów na świecie. Rząd SAR mówi, że większość kości słoniowej będzie spalana.

Hongkong dał wyraźny sygnał, że miasto nie będzie tolerować handlu kością słoniową ale zniszczenie kości słoniowej nie rozwiązuje źródła problemu. Wyeliminowanie popytu na rynku powinno być priorytetem, ponieważ jeśli nie ma popytu nie będzie rzezi słoni.

 

Źródło: CNTV.cn
0 0 votes
Article Rating