23 osoby zostały ranne, gdy kula gorącej lawy wulkanicznej spadła na statek z turystami, którzy oglądali erupcję wulkanu Kilauea na największej wyspie archipelagu Hawajów – Big Island.

 

Cztery osoby trafiły do szpitala, stan jednej – młodej kobiety – jest poważny. Reszta pasażerów odniosła jedynie powierzchowne razy, głównie niegroźne oparzenia i zadrapania.

Do wypadku doszło, gdy turyści oglądali z pokładu łodzi wycieczkowej, jak strumień lawy spływa do Pacyfiku. Podczas kontaktu z wodą nastąpiła jednak eksplozja, w wyniku której kula gorącej lawy spadła na statek, przebijając jego dach.

Aktywny i groźny

Od początku maja utrzymuje się wzmożona aktywność wulkanu Kilauea, co spowodowało ewakuację ponad dwóch tysięcy mieszkańców z zagrożonych terenów. Na skutek obecnej erupcji zniszczonych zostało kilkaset domów.

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa. Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA.


 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo, https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44851526
0 0 votes
Article Rating