Po 30 latach uśpienia do życia budzi się największy na świecie aktywny wulkan Mauna Loa. Hawajscy sejsmolodzy notują jego coraz większą aktywność. Ostatnia wielka erupcja miała miejsce w 1984 roku.

Mauna Loa - Hawaje

Punkt podwyższonej aktywności znajduje się na północny zachód od krateru, na głębokości od 4 do 9 km pod powierzchnią.

Deformacja na powierzchni

Pierwsze wstrząsy zaobserwowano trzynaście miesięcy temu; najsilniejsze nastąpiły 9 maja 2014 roku.

Niewielka deformacja na powierzchni wskazuje na to, że do korytarzy znajdujących się pod wulkanem przedostała się magma.

33 erupcje

Wulkan Mauna Loa położony jest na archipelagu Hawajów, na wyspie Hawaiʻi. Pod wodą znajduje się 4975 m góry, a jej pozostała część wznosi się na dalsze 4169 m ponad lustro oceanu, czyli jej łączna wysokość równa się 9145 m.

Pierwsza udokumentowana erupcja wulkanu Mauna Loa nastąpiła w 1843 roku.

Od tego czasu wulkan wybuchał 33 razy. Ostatnia erupcja nastąpiła w 1984 roku i trwała nieprzerwanie przez 22 dni.

Strugi lawy na zboczu wulkanu Manua Loa

Strugi lawy na zboczu wulkanu Manua Loa

Stały monitoring giganta

Hawajski wulkan jest monitorowany przez obserwatorium wulkanologiczne. Naukowcy badają wszelkie przejawy aktywności, by z dużym wyprzedzeniem przewidzieć erupcję giganta. Mają do dyspozycji rozbudowaną sieć detektorów, która pomaga im wykryć wszelkie wstrząsy, deformacje terenu i zmiany w składzie gazów wewnątrz wulkanu.

Aktywność sejsmiczna Mauna Loa w 1984 roku

Aktywność sejsmiczna Mauna Loa w 1984 roku

 

Położony jest na archipelagu Hawajów, na wyspie Hawaiʻi. Pod wodą znajduje się 4975 m góry, a jej pozostała część wznosi się na dalsze 4169 m ponad lustro wody, czyli jej łączna wysokość równa się 9145 m. Pretenduje do miana największej, najpotężniejszej góry świata, a jego objętość szacuje się na ok. 80 tysięcy km3. Zajmuje ok. 50% powierzchni wyspy, czyli 5180 km2

 

 

Źródło: tvnmeteo, USGS, zinformatykipraca.blogspot.com, WikiPedia
0 0 votes
Article Rating