Hawajski sztab zarządzania kryzysowego, obserwujący uważnie „rozlewającą się” po wyspie lawę ogłosili, że płynna skała wciąż wykazuje aktywność. Nie przemieszcza się jednak – pozostaje względnie nieruchoma. Czoło dymiącej i płonącej magmy znajduje się w odległości nieco ponad 150 metrów od zabudowy jednej ze wsi.

Hawaje, USA - Lawa 4

Wydobywająca się od tygodni z położonego na hawajskiej Wielkiej Wyspie wulkanu Kilauea lawa znajduje się w odległości około 150 metrów od drogi prowadzącej do wioski Pahoa. Główna trasa biegnąca nieopodal jest ze względów bezpieczeństwa wyłączona z ruchu.

 

Aktywnie nieruchoma

W sobotę, 1 listopada, sztab obrony cywilnej podał, że przez ostatnie 48 godzin nie zaobserwowano, by fala stopionej skały jakkolwiek przesuwała się.

Niemniej jednak wciąż jest aktywna i stanowi poważne zagrożenie dla około 50 domów w wiosce Puna.

 

Dusząco trujące pobliże

Hawajska gwardia narodowa uważnie przygląda się płonącej i bulgocącej masie stopionej skały. Mieszkańcy zakwaterowani w domach znajdujących się w pobliżu, są uczulani na możliwe grożące im niebezpieczeństwo. Zbyt długie wdychanie oparów może mieć fatalne skutki.

 

Redakcja:

Na poniższym wykresie przedstawiona jest moc burzy geomagnetycznej w ostatnich dziesięciu dniach.

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że wulkan bardzo mocno reaguje na burze GM, a reakcja jest zazwyczaj z dwudniowym opóźnieniem.

Moc burzy geomagnetycznej 2014.11.04 222h

Więcej informacji o naszych pomiarach znajduje się na Forum.LosyZiemi.pl – „Magnetometr – pomiary”
Aktualny obraz z kamery.
Wulkan Kilulea – Hawaje

Wulkan Kilulea – Hawaje

Hawaje, USA - Lawa 10 Hawaje, USA - Lawa 9 Hawaje, USA - Lawa 8 Hawaje, USA - Lawa 7 A fallen tree leaves a hole in the lava flow from the Kilauea volcano near the village of Pahoa, Hawaii Hawaje, USA - Lawa 5 Hawaje, USA - Lawa 3 Hawaje, USA - Lawa 2 Hawaje, USA - Lawa 1
0 0 votes
Article Rating