Hiszpańska żandarmeria zatrzymała 20 osób w związku z niewłaściwą utylizacją materiałów skażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformowała madrycka rozgłośnia Cadena Ser. W akcję włączona została również portugalska policja.

Gwardia Cywilna

Z danych hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil), na które powołuje się radio, wynika, że zatrzymani to pracownicy jednej z amerykańskich firm sanitarnych z siedzibą w Londynie, która działa m.in. na terenie Hiszpanii oraz Portugalii.

Osoby zatrzymane przez żandarmerię wchodzą w skład kierownictwa firmy, która miała źle zarządzać materiałami skażonymi koronawirusem na terenie czterech hiszpańskich wspólnot autonomicznych: Katalonii, Balearów, Walencji oraz Madrytu. W sobotę 28 listopada przeszukania przeprowadzono również w Portugalskim oddziale spółki.

W komunikacie hiszpańska żandarmeria wyjaśniła, że zatrzymani dopuszczali się poważnych zaniedbań w utylizacji odpadów, a także podawali nieprawdziwe informacje, co miało służyć obniżeniu kosztów funkcjonowania spółki i zaoszczędzeniu ponad miliona euro. W konsekwencji, według Guardia Civil, działania te podnosiły ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Według śledztwa najbardziej narażony na COVID-19 był personel wynajmowanych firm transportowych, który miał przewozić odpady z pominięciem procedur bezpieczeństwa sanitarnego, m.in. umieszczania materiałów skażonych wirusem w specjalnych pojemnikach, które chroniły przed infekcją. Zamiast tego przetrzymywano je w papierowych kartonach. Potwierdzono m.in. przypadki niewłaściwego transportu płynnych materiałów skażonych koronawirusem, które wydostawały się podczas przewozu z pojazdów na drogę.

Gwardia Cywilna

Problemy z utylizacją skażonych materiałów

W październiku telewizja TeleMadrid ujawniła, że w dużych hiszpańskich miastach pojawiają się problemy z utylizacją nadmiernej liczby materiałów pochodzących od pacjentów zakażonych koronawirusem. Według stołecznej stacji największe kłopoty podczas drugiej fali epidemii mają z utylizacją tych odpadów szpitale zlokalizowane na terenie aglomeracji Madrytu.

Według agencji Europa Press w ciągu miesiąca w podmadryckich spalarniach śmieci utylizowanych jest ponad 90 ton odpadów sanitarnych pochodzących od pacjentów z COVID-19.

Badania przeprowadzone przez SEPRONA wykazały, że zakaźne odpady składowano na ulicy i bez odpowiedniego opakowania, stosując zwykłe kartony.

Pozwoliło im to na zwiększenie uzyskiwanych zysków o 300%. Większość pracujących przy tym osób miała tylko rękawice jako osobiste wyposażenie ochronne.

Oszczędności w opakowaniach spowodowały, że duża ich część – poprzez zawartość płynnych substancji – uległa zniszczeniu, a zawartość worków była rozproszona po autostradzie.

Popełnione nieprawidłowości

Firma zarządzająca używała pudeł kartonowych jako pojemnika do przechowywania zakaźnych toreb, z naruszeniem minimalnych standardów bezpieczeństwa przyjętych i ustalonych przez obowiązujące przepisy.

Stwarzało to zagrożenie dla pracowników, którzy się nim zajmowali i przewozili, zwłaszcza w firmach podwykonawczych, które nie są uprawnione do przewożenia odpadów, a przewoźnicy nie mieli kwalifikacji ani protokołów działania.

 

Kontekst międzynarodowy

Operacja Ribio jest częścią kampanii operacyjnych i prewencyjnych opracowanych przez EUROPOL w ramach sytuacji nadzwyczajnej Covid-19, zgodnie z międzynarodowymi, unijnymi i krajowymi ramami prawnymi. Ściśle współpracowała z portugalską GNR (Republikańską Gwardią Narodową) w celu zbadania siedziby firmy w tym kraju oraz przy wsparciu EUROPOLU w analizie komunikacji i strategicznej analizie dokumentacji w celu znalezienia możliwych powiązań z resztą krajów europejskich.

 

ŹródłoPAP, https://www.guardiacivil.es/en/prensa/noticias/7676sa.html
5 1 vote
Article Rating